Notowania

28.07.2012 09:47

Wakacje-karty płatnicze-bezpieczeństwo

Większośc osób wyjeżdżających na urlop zamiast portfela zabiera ze sobą kartę płatniczą. Używając karty warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego posługiwania się nią - przypomina Jędrzej Grodzicki ze Związku Banków Polskich. Przede wszystkim nie należy korzystać z karty w miejscach, w których obawialibyśmy się zapłacić gotówką.

Podziel się
Dodaj komentarz

Należy również pamiętać, że karta powinna zawsze znajdować się w polu naszego widzenia. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której osoba z obsługi restauracji bierze od nas
kartę i znika z nią na zapleczu, żeby przeprowadzić transakcję. Nie należy też przechowywać numeru PIN razem z kartą płatniczą.
Jędrzej Grodzicki zaznaczył, że Polska jest liderem w zakresie bezpieczeństwa kart płatniczych. Bankomaty czy punkty, które akceptują karty, umieszczane, są u nas w miejscach, gdzie nie ma podejrzeń, że z kartą może stać się coś złego. Za granicą jednak bywa różnie. Związek Banków Polskich ma informacje, że zarówno w krajach europejskich jak i azjatyckich dochodzi na przykład do skopiowania karty.
Jędrzej Grodzicki zwraca uwagę, że coraz bardziej popularne są również karty bezstykowe. Zapewnia, że są one bardzo dobrze chronione, a skala nadużyć przy ich użyciu stale się zmniejsza dzięki wyposażeniu kart w mikroprocesory. Proces płatniczy opiera się na wytworzeniu podpisu lub dynamicznych kryptogramów unikatowych dla każdej transakcji. Sprawia to, że skopiowanie karty lub odtworzenie transakcji jest właściwie niemożliwe.

Informacyjna Agencja Radiowa

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz