Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MBD
|
aktualizacja

Weksel - co to takiego i jak można go wykorzystać?

1
Podziel się:

Weksel jest jedną z form zabezpieczenia roszczeń. Gwarantuje terminowe i rzetelne wykonanie danego zobowiązania. W przypadku niedotrzymania umowy weksel jest dokumentem, dzięki któremu można dochodzić swoich praw. Stosowany jest najczęściej przy zawieraniu umów kredytowych czy pożyczkowych. W jakich jeszcze przypadkach można spotkać się z wekslem?

Weksel - co to takiego i jak można go wykorzystać?
(Getty Images, Klaus Vedfelt)

Co to jest weksel?

Co to jest weksel? To papier wartościowy będący pisemnym zobowiązaniem do zapłaty. Jest więc zabezpieczeniem umowy zawartej pomiędzy stronami, dającym gwarancję terminowej spłaty zobowiązania. Używa się go do podwyższenia bezpieczeństwa umów. Złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego. Formę i niezbędne elementy weksla określa Prawo wekslowe.

Jakie są rodzaje weksli?

Prawo wekslowe wyróżnia dwa rodzaje weksli. Pierwszy z nich, weksel trasowany, znany również jako weksel ciągniony, polega na tym, że wystawca weksla wskazuje osobę, czyli trasanta, który ma uregulować jego należność na rzecz remitenta. Weksel własny natomiast polega na tym, że to wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty określonej w dokumencie kwoty.

Istnieje jeszcze tzw. weksel in blanco. W chwili wystawienia nie ma w nim wszystkich elementów niezbędnych dla jego ważności. Ustawa nie opisuje jednak, czym jest dokładnie weksel in blanco. Musi zawierać co najmniej podpis wystawcy złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Kto może wystawić weksel?

Weksel może być wystawiony na własne zlecenie wystawcy, czyli np. przez osobę fizyczną. Wystawcą może być sam trasat, czyli osoba wskazana do zapłacenia kwoty. Trasant natomiast to wystawca weksla lub czeku, składający na wekslu lub czeku swój podpis. Weksel może być wystawiony na rachunek osoby trzeciej. Wymagania, jakie musi spełniać dokument, aby został uznany za weksel, są bardzo rygorystyczne. Obligatoryjne elementy opisuje ustawa Prawa wekslowego.

Jak można wykorzystać weksel?

Weksel daje różne możliwości. Przede wszystkim wyraża się w odroczonym terminie płatności należności za towar lub usługę do daty oznaczonej na wekslu. Może być wręczany zamiast zapłaty. Pełni także funkcję inwestycyjną. Istnieje możliwość lokowania środków w weksle inwestycyjne, mające chronić oszczędności.

Najczęściej weksel wykorzystuje się podczas zawierania umów o kredyt czy pożyczkę. Kiedy bank udziela kredytu, zależy mu na terminowej i pełnej spłacie. Podejmują więc działania mające zminimalizować ryzyko. Oprócz zbadania zdolności kredytowej klienta bank sięga po weksel. W takich przypadkach korzysta się również z weksla in blanco, który nie ma wpisanej np. kwoty transakcji. W momencie, w którym wszystkie elementy weksla in blanco zostają uzupełnione, staje się on zwykłym wekslem, który może zostać zrealizowany.

Co to jest weksel do umowy?

Weksel może być jednym ze sposobów zabezpieczenia umów. W tym przypadku gwarantuje pełne i terminowe wykonanie zobowiązania przez wskazanego kontrahenta. Używany jest więc w kontaktach handlowych. Weksel może zabezpieczać zobowiązanie istniejące, jak i przyszłe. W przypadku niedotrzymania umowy przez kontrahenta przedsiębiorca, dzięki posiadanemu wekslowi, ma możliwości dochodzenia swoich praw.

Co się dzieje z wekslem po spłacie kredytu?

Gdy kredyt zostanie spłacony, wygasają również wszelkie zawarte zabezpieczenia. Po spłacie kredytu bank nie ma prawa do uzupełnienia weksla. Przestaje on być zabezpieczeniem wierzytelności. Kredytobiorca lub pożyczkobiorca powinien jednak zażądać zwrotu dokumentu po zakończeniu spłaty zobowiązania. Obowiązek taki bywa nierzadko zastrzegany w treści deklaracji wekslowej.

Jak wycofać się z podpisanego weksla?

Zobowiązanie wekslowe ma specjalny charakter. Nie można go po prostu "anulować". Istnieją jednak dwa sposoby jego unieważnienia. Pierwszy to sądowe umorzenie weksla. Jest możliwy w przypadku zgubienia lub przypadkowego zniszczenia weksla przez posiadacza. Co ważne, po umorzeniu weksla nie można na jego podstawie dochodzić roszczenia. Drugi to po prostu spłata weksla połączona z jego zwrotem. Spłacając weksel, zobowiązanie ulega likwidacji tylko wtedy, gdy weksel zostaje zwrócony wystawcy. Spłata należności bez wydania weksla z powrotem wystawcy nie unieważnia go.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
podatnik
2 lata temu
Brawo weksel,przypominam, o czym On mówi ano mówi o PRLu bis gdzie jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak:ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 22 lipca 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! I MATA może być Prezydentem już POLSKI! i już bez weksla.