Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barometr koniunktury IRG SGH wzrósł o 3,1 pkt kw/kw do 3 pkt w IV kw. br.

0
Podziel się:
Barometr koniunktury IRG SGH wzrósł o 3,1 pkt kw/kw do 3 pkt w IV kw. br.

Barometr koniunktury gospodarczej IRG SGH wzrósł o 3,1 pkt kw/kw i wyniósł 3 pkt w III kwartale 2017 r., zaś w ujęciu rocznym wzrósł o 11,8 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). W większości branż, poza budownictwem, odnotowano przyrosty wartości wskaźników koniunktury w skali kwartału.

"Najwyższą wartość w tym kwartale, 16,2 pkt, przyjął wskaźnik koniunktury w sektorze bankowym. Nieco niższe, ale dodatnie wartości przyjęły wskaźniki koniunktury dla budownictwa (8,5 pkt), rolnictwa (8,2 pkt) i przemysłu przetwórczego (2,1 pkt). Ujemne wartości wskaźniki koniunktury przyjęły dla handlu (-3,3 pkt), gospodarstw domowych (-2,4 pkt) i transportu[1] (-2 pkt). Jednak we wszystkich branżach, poza budownictwem, wartości wskaźników zwiększyły się w ciągu kwartału" - czytamy w komunikacie.

Według Instytutu, największe przyrosty wartości wskaźnika w skali kwartału odnotowano w przemyśle przetwórczym (o 6,6 pkt), gospodarstwach domowych (o 5,3 pkt) i transporcie samochodowym (o 7,1 pkt). Jest to także zjawisko nietypowe dla tej pory roku. Mimo spadku wartości wskaźnika koniunktury w budownictwie jego wartość jest znacznie wyższa niż przed rokiem.

W skali roku wartość barometru wzrosła o 11,8 pkt. Ten przyrost jest skutkiem rocznych przyrostów wartości wszystkich wskaźników koniunktury. Największy roczny przyrost wartości wskaźnika, o 22,3 pkt, odnotowano w sektorze bankowym. Wysokie przyrosty wartości wskaźników miały miejsce także w budownictwie (19,6 pkt), rolnictwie, gospodarstwach domowych (13,8 pkt) i transporcie (12,3 pkt). Najniższe przyrosty wartości wskaźników miały miejsce w handlu (4 pkt) i w przemyśle przetwórczym (3,1 pkt), podano także.

"Analiza zarówno kwartalnych jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach potwierdza nietypowość ocen i brak spójności z obserwowanymi wcześniej wzorcami. Wyraźny trend wzrostowy utrzymuje się jedynie w ocenach konsumentów, które reprezentuje wskaźnik kondycji gospodarstw domowych i w ocenach przedsiębiorców" - czytamy dalej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)