Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Branża informatyczna na zakręcie. Może zaliczyć drugi rok spadków z rzędu

6
Podziel się:

W ubiegłym roku nawet najwięksi gracze polskiej branży IT mieli wyniki gorsze niż rok wcześniej. Choć nie ma jeszcze pełnych danych, to prawdopodobne jest, że rok 2017 rok był drugim z rzędu, w którym rynek się skurczył.

Analitycy szacują, że w 2017 roku rynek IT skurczył się o kilka procent.
Analitycy szacują, że w 2017 roku rynek IT skurczył się o kilka procent. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

O problemach branży pisze "Puls Biznesu". Co ciekawe, polskie firmy informatyczne borykają się z nimi mimo rosnącego znaczenia cyfryzacji w gospodarce. Według danych "Computerworld" w 2016 roku rynek skurczył się o 5 procent - do niecałych 60 mld zł.

Ostatecznych danych za 2017 rok jeszcze nie ma. Jednak - jak mówi "PB" prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Borys Stokalski, analitycy szacują, że w 2017 roku rynek skurczył się o kilka procent.

Zobacz także: Zobacz też: Średnia pensja wyniosła 13 tys. zł. Górnicy zdeklasowali informatyków

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony postępy w modernizacji administracji sa rozczarowujące. Z drugiej coraz częściej instytucje rządowe, zamiast zlecić pracę firmom informatycznym, realizują projekty na własną rękę.

Uzależnienie od administracji publicznej jest zdaniem Stokalskiego pierwotnym źródłem problemów branży IT. Oprócz tego, na niekorzyść zadziałało też zniesienie roamingu. - Zderzenie wyjątkowo niskich cen usług operatorów w Polsce z niekorzystnymi taryfami hurtowymi uszczupliło zysk EBITDA naszych firm o kilkaset milionów złotych - powiedział Stokalski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
taka prawda2
6 lat temu
Rozwój jest trudny w realizacji kiedy np.: chce się wprowadzić zmiany to robi się badania np. w firmach, instytucjach państwowych. W Polsce jest taka mentalność, "jeżeli zaznaczę w ankiecie, że praca jest ciężka i należy usprawnić warunki pracy to mogę już się z pracą pożegnać jak to trafi do szefa", więc ankiety są zaznaczane w taki sposób, że praca jest dobra, nie uciążliwa itp.. Na podstawie takich badań sporządzane są lub opracowywane systemy informatyczne, które mają ułatwić pracę i efektywność. I takie systemy są wdrażane w instytucjach i firmach. Przez błędnie zebrane informacje o tym jak praca naprawdę wygląda. Wdraża się system informatycznych, który zamiast pomóc i zwiększyć efektywność pracy daje jeszcze większe szkody niż pożytku. Zmarnowano pieniądze i czas na opracowanie systemu, który od samego początku nie pomaga w pracy a tylko ją utrudnia. Dlatego, że ludzie boją się powiedzieć prawdę jaka praca jest naprawdę. Opisuję to co sam zauważyłem przeprowadzając badania potrzebne do napisania pracy dyplomowej.
taka prawda
6 lat temu
Rozwój jest trudny w realizacji kiedy np.: chce się wprowadzić zmiany to robi się badania np. w firmach, instytucjach państwowych. W Polsce jest taka mentalność, "jeżeli zaznaczę w ankiecie, że praca jest ciężka i należy usprawnić warunki pracy to mogę już się z pracą pożegnać jak to trafi do szefa", więc ankiety są zaznaczane w taki sposób, że praca jest dobra, nie uciążliwa itp.. Na podstawie takich badań sporządzane są lub opracowywane systemy informatyczne, które mają ułatwić pracę i efektywność. I takie systemy są wdrażane w instytucjach i firmach. Przez błędnie zebrane informacje o tym jak praca naprawdę wygląda. Wdraża się system informatycznych, który zamiast pomóc i zwiększyć efektywność pracy daje jeszcze większe szkody niż pożytku. Zmarnowano pieniądze i czas na opracowanie systemu, który od samego początku nie pomaga w pracy a tylko ją utrudnia. Dlatego, że ludzie boją się powiedzieć prawdę jaka praca jest naprawdę
facepalm
6 lat temu
Zawsze można startować do kontraktów za granicą ... ale polskie firmy jadą po układach z politykami - ot i cała filozofia. Hindusi są bardziej operatywni niż nasz managment i sales-i - dlatego pracują na całym świecie.
Marcin
6 lat temu
Tylko i wyłącznie dlatego, że słabe polskie firmy "IT" nie otrzymują już olbrzymich pieniędzy z administracji państwowej, a same nie potrafią znaleźć dobrych projektów.
grupadelegat
6 lat temu
Pomagamy, doradzamy , wspieramy - Biuro doradztwa prawno - windykacyjnego DELEGAT z Bydgoszczy zaprasza do współpracy.