Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rząd szykuje się do walki z chińskim kolosem. Ceny wzrosną

121
Podziel się:

Zakupy w internetowym sklepie chińskiego giganta można łatwo odchudzić o VAT. Ministerstwo Finansów szuka sposobu na ukrócenie tego procederu. Ale chce to zrobić tak, by nie zniechęcić Polaków do chińskiego serwisu. Rząd chce dbać o dobre relacje z Chińczykami, bo dzięki temu może liczyć na współpracę gospodarczą.

Prezes Aliexpress Jack Ma to dziś najbogatszy Chińczyk.
Prezes Aliexpress Jack Ma to dziś najbogatszy Chińczyk. (AFP/EAST NEWS)

Zakupy w internetowym sklepie chińskiego giganta Aliexpress można łatwo odchudzić o VAT. Ministerstwo Finansów szuka sposobu na ukrócenie tego procederu. Ale chce to zrobić tak, by nie zniechęcić Polaków do chińskiego serwisu. Rząd chce dbać o dobre relacje z Chińczykami, bo dzięki temu może liczyć na współpracę gospodarczą.

Jak pisze "Puls Biznesu", robiąc zakupy na Aliexpress, można w łatwy sposób obejść obowiązek zapłacenia VAT-u. Jest to możliwe, jeśli zadeklarujemy, że zamówiony produkt jest wart mniej niż 22 euro (lub 45 euro, jeśli zadeklarujemy, że jest to "prezent"). Dotyczy to niemal wszystkich krajów unijnych, za wyjątkiem Polski i Francji. U nas taki przepis nie obowiązuje i VAT teoretycznie trzeba zapłacić zawsze.

Mimo to skarbówka - jak pisze "PB" - przymyka oko na fakt, że Polacy deklarują niską zawartość paczki i VAT-u nie płacą. Przynajmniej na razie. Według informacji gazety Ministerstwo Finansów rozważa różne koncepcje ukrócenia tego procederu. Chce to jednak zrobić tak, by nie zniechęcić Polaków do robienia zakupów na stronie chińskiego giganta. To dziś ogromna grupa 4-5 milionów ludzi, na których zarabiają firmy z Państwa Środka.

Zobacz także: Zobacz też: E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa

Rząd nie chce pozbawiać Chińczyków polskich klientów, bo - tak jak cała Europa - liczy na dobre relacje gospodarcze z Pekinem. Chiny inwestują w Europie coraz więcej i ten trend będzie się nasilał. Powstać ma nowy jedwabny szlak, korytarz handlowy z Azji na Stary Kontynent. Polska chce na tym skorzystać.

- Potrzebne jest narzędzie informatyczne, proste do obsługi dla aparatu skarbowego i kupującego. Nabywca deklarowałby wartość sprowadzanego towaru, a system weryfikowałby poprawność danych, linkując do internetowego sklepu - mówi rozmówca "PB".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(121)
olo
3 lata temu
Rząd walczy a nas kasuje za wszystko, teraz oprócz watu płacąc, poczta komunistyczna polska wprowadziła opłatę za to że przesyłkę dostarcza, sukinsynowski kraj i parchy! Opłata niby za obsługę celną , której nie ma bo małe wartości nie są ww zainteresowaniu cła.A kroja 11 zł a każdą paczuszkę, urewski rząd
Bieznar
6 lat temu
Zdrowo ich poje....lo, skoro tylko w Polsce i Francji jest taki podatek, to znaczy że ich popieprzylo, jeśli będę to respektować. Lepiej będzie już kiedyś tylko otwierać firme w Czechach, ale serio się tam przeprowadzić bo będzie taniej zamawiać towar z Chin,gdzie aktualnie produkowana jest cala elektronika. Co za tym idzie Nawet zakup czegoś od Czecha będzie tańszy niż zakup od Polaka, bo on będzie miał możliwość kupienia tego taniej bez VATu. Patologia
VATowiec
6 lat temu
VAT płaci firma działająca na terenie kraju. W przypadku zakupu z zagranicy firma pośrednicząca kupuje towary bez podatków i dopiero dolicza VAT, gdy przedmiot idzie do użytkownika końcowego. W przypadku zakupu za granicą przez użytkownika indywidualnego VATu nie powinno się doliczać, ponieważ równie dobrze mógłby mu ktoś jadący do Chin towar ten przywieźć. Zakup przez firmę to co innego. Czy wreszcie w Polsce zrozumieją, że dokręcanie śruby podatkowej w końcu spowoduje krach gospodarki na całego, tak, jak George Bush rozpętał piekło perskie i natychmiast doszło do recesji? Krzywa Laffera coś mówi? Krzywa Rostowskiego?
Behoston
6 lat temu
Jak to Polacy deklarują? Autor nie ma chyba bladego pojęcia o tym, jak wygląda taki proces. To nadawca określa wartość.
Aurelia K.
6 lat temu
Próbowałam raz zakupu u chińczyka, ale czas oczekiwania na przesyłkę mnie zabił. Wolę allegro i po kilku dniach przesyłka u mnie. Nie wiem tylko jak z bezpieczeństwem na allegro - czy mam jakieś zabezpieczenie w sytuacji, gdy sprzedający nie wyśle produktu?
...
Następna strona