Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski. Biuro Analiz Sejmowych napisało kolejną opinię

34
Podziel się:

- Praktyka międzynarodowa wskazuje, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest prawnie i politycznie otwarty - mówi TVP Info Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk jest wielkim zwolennikiem ubiegania się o reparacje.
Arkadiusz Mularczyk jest wielkim zwolennikiem ubiegania się o reparacje. (Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta)

Biuro Analiz Sejmowych przygotowało kolejną opinię dotyczącą kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Tym razem opisano, w jaki sposób do tematu poczynionych przez Niemcy strat wojennych podeszło 20 krajów europejskich i Izrael.

Przygotowany przez BAS dla Arkadiusza Mularczyka dokument opisuje portal tvp.info, który uzyskał do niego dostęp.

- Praktyka międzynarodowa wskazuje, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest prawnie i politycznie otwarty - mówił TVP Info Mularczyk, który jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych.

Wideo: zapytaliśmy Polaków o reparacje wojenne

BAS opisuje działania, jakie w ramach dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty wojenne były lub nadal są podejmowane przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Holandię, Irlandię, Izrael, Litwę, Łotwę, Macedonię, Norwegię, Słowację, Węgry, Wielką Brytanię oraz Włochy.

Raport BAS przywołuje wprowadzony tuż po wojnie plan Holandii, która zdecydowała się na aneksję przygranicznego terytorium Niemiec, aby wymusić na Berlinie wypłatę reparacji. Początkowo planowano zajęcie obszaru, który terytorium Holandii powiększyłby nawet o połowę, ale skończyło się na zajęciu 69 km kw. na 11 lat.

Pomimo wprowadzenia w życie tak radykalnego planu, Holandia uzyskała od Niemiec niewiele ponad 1 proc. żądanej kwoty. "Podczas konferencji w Paryżu w 1945 roku rząd Holandii zażądał od Niemiec 25,75 mld guldenów holenderskich, co stanowi równowartość 11,68 mld euro" - napisano w raporcie. Ostatecznie Holandia dostała jedynie 280 mln guldenów.

Innym przykładem jest Grecja, w której temat reparacji jest aktualny. Jak przypomniano w opinii BAS, "w 2014 roku utworzona została Międzyparlamentarna Komisja ds. Roszczeń Odszkodowawczych wobec Niemiec, jako komisja Parlamentu Grecji do spraw o szczególnym znaczeniu narodowym lub ogólnym".

"W lipcu 2016 roku przedstawiła swój 150-stronicowy raport w tej kwestii, zawierający: analityczny materiał dot. aspektów prawnych i historycznych sprawy, jak również szacunkową wartość greckich roszczeń z tytułu odszkodowań wojennych za straty poniesione podczas I i II wojny światowej, sięgających odpowiednio 9,1 mld euro i 269,5 mld euro” - pisze BAS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
niedouczony
3 lata temu
gdzie uzyskać odszkodowanie za zajęcie i eksploatacje prywatnej kopalni w czasie II światowej w Polsce.?
niedouczony
3 lata temu
gdzie uzyskać odszkodowanie za zajęcie i eksploatacje prywatnej kopalni w czasie II światowej w Polsce.?
Prawda
6 lat temu
abc1940 otrzymasz odszkodowanie za ojca na pewno ale jak do władzy w Polsce wróci rząd na uchodźctwie II-giej Rzeczpospolitej z Jane Potockim na czele jedynym Polskim prezydentem RP jest masa materiałów na ten temat na you tube wyjaśnia to hrabia Jan Potocki
abc1940
6 lat temu
GDZIE MÓJ KOMENTARZ?
abc1940
6 lat temu
KIEDY TO OTRZYMAM ODSZKODOWANIE ZA OJCA KTÓRY PRACOWAŁ W CZASIE WOJNY W PRZYMUSOWYCH PRACACH? NIE DOSTALIŚMY ANI GROSZA GDZIE TE ODSZKODOWANIA OD NIEMIEC? NIE DAJCIE SIĘ ZBAJEROWAĆ PRZEZ NIEMIECKICH CWANIAKÓW.
...
Następna strona