Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSP: Liczba transakcji BLIK-iem przekroczyła 14 mln w I kw. 2018 r.

0
Podziel się:

Warszawa, 25.04.2018 (ISBnews) - Polski Standard Płatności (PSP) odnotował wzrost liczby transakcji BLIK-iem we wszystkich kanałach - do 14 mln w I kw. br. Najpopularniejszym kanałem pozostają płatności w internecie, których liczba wzrosła do 10,5 mln, ale mocny wzrost - 20% w skali kwartału dotyczy liczby realizowanych przelewów na numer telefonu, poinformował prezes PSP, operatora BLIK-a Dariusz Mazurkiewicz. 

PSP: Liczba transakcji BLIK-iem przekroczyła 14 mln w I kw. 2018 r.

"Pierwszy kwartał 2018 roku to kolejny rekord BLIK-a - 14 mln wykonanych transakcji w systemie płatności mobilnych. Dla przypomnienia, 2015 rok to było 2 mln transakcji, 2016 - niecałe 9 mln, 2017 - duży, skokowy wzrost popularności systemu powyżej 33 mln, z dużym akcentem czwartego kwartału 2017 roku" - powiedział prezes PSP podczas konferencji na Twitterze.

"To przede wszystkim kanał e-commerce stanowi o sile BLIK-a - 73,5% udziału we wszystkich transakcjach, niecałe 18% wiąże się z wypłatami z bankomatów. Widzimy też coraz większą popularność przelewów na telefon, a przed nami bardzo ciekawe kwartały w segmencie POS i peer to peer (P2P)" - dodał.

Spośród 14 mln transakcji w I kw. br. najwięcej odnotowano płatności w internecie - 10,5 mln, z bankomatów Polacy wypłacili gotówkę 2,6 mln razy, liczba natychmiastowych przelewów na telefon wyniosła 650 tys. (4,5% udziału w liczbie wszystkich transakcji), a płatności w terminalach 560 tys. (4%).

W skali roku, liczba transakcji poprzez www wzrosła do 10,5 mln wobec 3,6 mln zł, w bankomatach do 2,6 mln wobec 1,5 mln, w terminalach POS do 0,6 mln wobec 0,4 mln, a w segmencie P2P - do 0,7 mln wobec 0,3 mln w 2017 r.

W porównaniu z IV kwartałem 2017 roku, liczba transakcji w internecie wzrosła o 24%, liczba przelewów na numer telefonu zwiększyła się o 20%, wypłat z bankomatów o 8%, natomiast płatności w terminalach o 4%.

"P2P to kanał z ogromnym potencjałem, który zanotował prawie dwukrotny wzrost w skali roku i 20% wzrostu w porównaniu z IV kw. ub. roku. Część banków, w których dostępny jest BLIK umożliwia już sprawdzenie, kto korzysta z tego typu rozwiązania poprzez wyświetlanie ikony BLIKa tuż obok nazwy kontaktu. Liczymy, że dołączą do nich kolejne" - podkreślił prezes.

Wskazał, że PSP widzi bardzo duży potencjał funkcjonalności, związanych z płatnościami ponawialnymi np. w postaci subskrypcji takich serwisów, jak Spotify czy Netflix.

"Nie chcę wypowiadać się za poszczególnych dystrybutorów, bo to do nich należy uruchamianie funkcjonalności w ramach swoich platform, ale na pewno w tym roku taka funkcjonalność przez banki i przez platformy zostanie udostępniona - w bardzo prosty i bezpieczny sposób będzie można BLIK-iem subskrybować. To jeden z istotnych elementów rozwoju zaplanowany przez Polski Standard Płatności na ten rok. Liczymy, że w ciągu tego roku będzie można przejść na subskrypcję Netfliksa, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością za pomocą przelewu BLIK. Po wakacjach będziemy mogli o tym więcej opowiedzieć" - powiedział Mazurkiewicz.

W I kw. br. Polacy wykonywali średnio 158 tys. transakcji BLIK-iem dziennie. Było to średnio 117 tys. płatności w internecie, 28 tys. transakcji w bankomatach, 6 tys. płatności w terminalach płatniczych i 7 tys. natychmiastowych przelewów na telefon. Dzienny rekord transakcji BLIKiem łącznie wyniósł ponad 216 tys., a w samym internecie - 158 tys.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Możliwość skorzystania z BLIK-a w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ok. 80% wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP).

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIK-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a wkrótce także Pekao.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)