Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz płynie. PGNiG robi sobie duże nadzieje wobec Podkarpacia

35
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uzyskało przemysłowe przypływy gazu z odwiertu Królewska Góra-1K zlokalizowanego w miejscowości Budy Głogowskie (powiat rzeszowski), poinformowała spółka. Wydobycie z nowego złoża może wynieść ok. 20 mln m3 wysokometanowego gazu rocznie.

Piotr Woźniak cieszy się z wyników uzyskanych w Budach Głogowskich
Piotr Woźniak cieszy się z wyników uzyskanych w Budach Głogowskich (Fot. Wojciech Strozyk REPORTER)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało przemysłowe przypływy gazu z odwiertu Królewska Góra-1K zlokalizowanego w miejscowości Budy Głogowskie (powiat rzeszowski). Wydobycie z nowego złoża może wynieść ok. 20 mln m3 wysokometanowego gazu rocznie.

- Pozytywny wynik kolejnego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza potencjał tego rejonu. Poszukiwania i eksploatacja złóż na terenie kraju są bardzo ważną częścią naszej działalności, również w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie spółki.

Wykonany w Budach Głogowskich odwiert poszukiwawczy ma głębokość 1 350 metrów. Wydobyty surowiec cechuje się dużą zawartością metanu. PGNiG planuje włączyć odwiert Królewska Góra-1K do eksploatacji poprzez podłączenie do infrastruktury Ośrodka Zbioru Gazu Kupno. Nastąpi to pod koniec 2019 r., podano również.

Zobacz także: Zobacz także: Ruszają dofinansowania do wymiany pieców

"Nowo odkryte złoże znajduje się na koncesji Ropczyce-Bratkowice-Strzyżów, której PGNiG SA jest jedynym udziałowcem. Analiza wyników z testów w otworze wskazuje, że wydobycie ze złoża wyniesie ok. 20 mln m3 gazu rocznie" - czytamy dalej.

O lokalizacji odwiertu poszukiwawczego Królewska Góra-1K zadecydowały dane uzyskane w trakcie badań prowadzonych metodą zdjęcia sejsmicznego 3D. PGNiG korzysta z niej na coraz większą skalę. To dzięki badaniom 3D spółka odkryła nowe horyzonty gazowe w złożu Przemyśl. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogą one zawierać ok. 20 mld m3 zasobów wydobywalnych. Dla porównania - wykonane przed laty szacunki wskazywały, że zasobność złoża to 72 mld m3 gazu, z czego 65 mld m3 zostało już wydobyte. Surowiec zawarty w nowych horyzontach pozwoli więc przedłużyć eksploatację złoża o kilkadziesiąt lat, podano również.

"PGNiG zrealizowało w województwie podkarpackim trzy zdjęcia sejsmiczne 3D na obszarze o łącznej powierzchni ponad 2 000 km3. Zebrane dane pozwalają lokalizować odwierty poszukiwawcze tam, gdzie szansa na uzyskanie pozytywnego wyniku jest największa. W tym roku PGNiG wykonało na Podkarpaciu już sześć otworów, z których uzyskało przemysłowe przypływy gazu" - podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
Jamicz
6 lat temu
Gaz trysnął. Czyli będzie tańszy?
bleble
6 lat temu
ja tez tryskam z rana, nie tylko optymizmem
awes
6 lat temu
Nowość: "gaz tryska"! U autora tekstu nastąpił wytrysk głupoty do ptasiego mózgu.
Ja321`
6 lat temu
Czyli z starym i polskim zwyczajem w takim przypadku ceny poszybują do góry !
sprawdzam
6 lat temu
dziadkowie mówili tam gdzie wstaje mgłą jest bogactwo w ziemi,do 3km jest gaz i zbiorniki ropy,poniżej zaś 4-8 km mamy wszystko co widnieje w tablicy pierwiastków,ale cza dojść do tego a nie kombinować jak za walizkę innym nasze bogactwo sprzedać,wykorzystać w rodzimym przemyśle i sprzedawać gotowe wyroby a nie surowce czy koncesje
...
Następna strona