Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT-11 za 2018 rok?

18
Podziel się:

PIT-11 to formularz wypełniany przez pracodawcę. Zawiera informacje o dochodach pracownika i składkach płaconych na jego rzecz.

Płatnik musi przekazać PIT-11 podatnikowi i urzędowi skarbowemu
Płatnik musi przekazać PIT-11 podatnikowi i urzędowi skarbowemu

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć druk PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia lub lutego, a podatnikowi do końca lutego danego roku. W formularzu powinien ująć dochód podatnika oraz wpłacone w ciągu roku podatkowego na jego rzecz składki i zaliczki.

Co to jest PIT-11?

Formularz PIT-11 to druk wypełniany przez płatnika, czyli pracodawcę, zawierający informacje na temat dochodów i wpłaconych składek na poczet podatku dochodowego pracownika.

PIT-11 zawiera informacje takie jak dochody podatnika, przychody zwolnione od podatku, wpłacone przez pracodawcę zaliczki na rzecz podatku dochodowego oraz składki społeczne i zdrowotne, a także koszty uzyskania przychodu. W przypadku podatników-nierezydentów płatnik musi dodatkowo przedstawić w druku PIT-11 kraj będący centrum interesów gospodarczych i osobistych zatrudnionego, a także jego tamtejszy numer identyfikacyjny jako podatnika.

Zobacz także: Morawiecki o uszczelnianiu systemu podatkowego

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 zarówno do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się podatnik, jak i samemu podatnikowi. Na podstawie tego formularza pracownik (osoba fizyczna, nieprowadząca własnej działalności gospodarczej) sporządza bowiem formularz PIT-37, przekazywany następnie fiskusowi jako osobiste rozliczenie z osiągniętych dochodów w danym roku podatkowym. Co ważne, pracodawca musi przedstawić PIT-11 zarówno w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia czy o dzieło).

Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2018 rok?

Płatnik jest zobowiązany dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2019 roku, a podatnikowi do 28 lutego 2019 roku.

Płatnicy przekazują formularze PIT-11 do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej – nie ma już możliwości wysyłania deklaracji wydrukowanych i nie ma tu znaczenia liczba zatrudnianych przez pracodawcę pracowników. Dawniej płatnicy rozliczający nie więcej niż pięciu pracowników mieli prawo do wysłania formularza PIT-11 pocztą tradycyjną, ale obecnie ta formuła już nie obowiązuje. Wszyscy płatnicy przekazujący PIT-11 do fiskusa muszą zatem skorzystać z drogi elektronicznej, obowiązuje ich przy tym jeden termin – 31 stycznia.

Jeśli chodzi o obowiązek dostarczenia druku PIT-11 podatnikom (osobom zatrudnionym), pracodawca zobowiązany jest przekazać ten dokument do 28 lutego 2019 r. do ręki, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

Spóźnienie w dostarczeniu PIT-11 – konsekwencje

W przypadku niedostarczenia druku PIT-11 na czas pracodawca musi liczyć się z poniesieniem konsekwencji finansowych. Jego spóźnienie może zostać potraktowane w najlepszym wypadku jako wykroczenie podatkowe, a w najgorszym jako przestępstwo skarbowe.

Pierwszy przypadek zakłada mandat wystawiony przez urzędnika skarbowego na nie więcej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia lub grzywnę usankcjonowaną przez sąd w wysokości od 1/10 wysokości najniższej krajowej do jej 20-krotności. Nieterminowe dostarczenie druku PIT-11 rozstrzygnięte przez sąd jako przestępstwo skarbowe może kosztować pracodawcę od 10 do 180 stawek dziennych, obliczanych na podstawie dochodów i sytuacji majątkowej płatnika.

Podatnik, który nie otrzymał formularza PIT-11 w wymaganym terminie, powinien wysłać do płatnika ponaglenie. Co prawda może to nie przynieść skutku, ale jest ważnym dokumentem w razie konieczności wyjaśniania sprawy w urzędzie skarbowym. Fakt nieotrzymania druku nie zwalnia go jednak ze złożenia deklaracji podatkowej w obowiązującym terminie do 30 kwietnia. Podatnik powinien posiłkować się wyciągami z konta bankowego, umowami cywilnoprawnymi czy drukami RMUA. Nawet jeśli w formularzu PIT-37 pojawią się nieścisłości lub błędy, łatwiej będzie złożyć korektę deklaracji PIT, niż tłumaczyć się z nieterminowego złożenia zeznania.

podatki
rozliczenie pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
w.
5 lata temu
To państwo jest okrutne i bezwzględne dla swoich obywateli niczym macocha. Zaznaczam, że jeśli chodzi o pieniądze to w okrutny sposób wycisną z każdego ostatnią złotówkę, oczywiście wszystko w imieniu prawa.
Robert
6 lat temu
Jest 27 03 a ja jeszcze nie dostałem pit od pracodawcy i co z tym mogę zrobić?
Karola
6 lat temu
Dzień dobry. Pracowałam w firmie która przestała istnieć i nie ma z nią żadnego kontaktu. Wysyłałam wezwania do przesłania PIT 11 ale bez skutku. Powątpiewam czy ta firma wgl odprowadzała podatek. I tu pojawia się pytanie, czy urząd skarbowy może posiadać informacje o odprowadzanym podatku przez tą firmę? czy w sytuacji gdy firma nie złożyła zeznania nawet do urzędu skarbowego , będe musiała z własnej kieszeni zapłacić za nich podatek. Dodam Iż na umowie miałam, że zarabiam 2100brutto dostawałam 1500 netto więc coś musieli robić z resztą pieniędzy. Niestety nie mam już nawet tej umowy. Z wyciągów bankowych dowiem się tyle co i nic. I jak tu wypełnić poprawnie PIT?
Ania
6 lat temu
Dzień dobry, do pażdziernika zeszłego roku pracowałam w sklepie, który został zamknięty,a spółka rozwiązana. Co w sytuacji jeśli nie dostane pita do jutra? Nie mam prywatnych adresów właścicieli sklepu, nie odbierają też telefonu. W artykule pisze o napisaniu pisma, co mam zrobić jak nie wiem gdzie wysłać je. Pozdrawiam
MeFCompany
6 lat temu
Witam prosze o odpowiedź, pracowałem w firmie w której na umowie miałem 3200 brutto, lecz zostałem zwolniony za przekroczenie dni urlopowych.. Pracowałem tam 5 miesięcy, czy pracodawcy maja obowiązek wyslac mi ten PIT? I jesli tak to ile pieniążków mógłbym sie spodziewać.? Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi