Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Użytkowanie wieczyste zmieni się we własność od 1 stycznia. Opór samorządów opóźnia prace nad ustawą

152
Podziel się:

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 roku.

Na nowe przepisy czeka kilka milionów Polaków - właścicieli mieszkań i domów.
Na nowe przepisy czeka kilka milionów Polaków - właścicieli mieszkań i domów.

Kilka milionów Polaków - właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych - od wielu miesięcy czeka na ustawę, która umożliwi im przejęcie na własność gruntów, które są obecnie oddane w użytkowanie wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie od nowego roku, o ile rządowi uda się pokonać opór samorządowców.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 roku, ale prace nad przygotowaną przez resort budownictwa projektem ustawy utknęły w miejscu.

Jak pisze "Rzeczpospolita", prace nad tymi przepisami chce wznowić Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które chce, by w życie weszły już 1 stycznia 2019 roku.

- W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste - mówi gazecie Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania - wyjaśnia.

Wideo: i nwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność.

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
janina
6 lat temu
Najlepiej miał Drzymała i do tego mamy wrócic ? grunt nie mój to zabiorę dom na lawetę i w drogę :( Użytkowanie wieczyste , myślałam ,że wiecznośc to wiecznośc- nieskończenie długo a tu masz jak nie kijem go to pałą czy warto coś miec w tym kraju?
patriota
6 lat temu
Najpierw trzeba zaplacic pierwotnym wlascicielom to jest tym od ktorych nabyto ziemie przez zawlaszczenie placac im 10 % wartosci. Zeby Polak nie mial nic nawet z tych 10 procent zrobiono mu inflacje. Nastepnie jaruzelski wstrzymal kredyty a jeszcze dalej Balcerowicz zmienil odsetki tak ze wywlaszczony narod zostal jeszcze raz zrobiony w bambuko. Nastepne oszustwo przygotowuje sie teraz oczywiscie nie dla Polakow lecz obcych pposiadajacych kase . Zaplaccie za wywlaszcona nam ziemie. Nie papierami lecz przez jej zwrot pierwotnym wlascicielom w wysokosci 90% Skarb Panstwa 10%. Oszustwo goni oszustwo. Lech Kaczynski obiecal senatrom amerykanskim pierwszenstwo wykupu 30% wywlaszczczonej przez zawlaszczenie nam ziemi. Czy to tez bedzie uregulowane. W jaki sposob bedzie zalatwiony zwrot za niezaplacona nam ziemie.
JJSzczepanski
6 lat temu
jaki jest stan obecny prac nad ta ustawą?
Darek
6 lat temu
Bardzo prosze o wyjasnienie mojego przypadku .Grupa wlascicieli pawilonow handlowych dostala zezwolenia na budowe od Urzedu Miasta. Ponieslismy koszty budowy ,podlaczen wszystkich mediatzn elektryke, gaz , wode na terenie parkingu spoldzielni mieszkaniowej.Ktora po 2 miesiacach przedstawila nam umowy dzierzawy gruntu pod naszymi pawilonami.Czynsz wzrastal co rocznie ,ktory placimy przez 40 lat. Co miesiac placimy ponad 300 zl miesiecznie do spoldzielni a spoldzielnia za uzytkowanie wieczyste placi niecale 100 zl rocznie do Gminy. Czy mimo uzytkowania gruntu przez 40 lat ,znow mamy placic przez30.!!!!!
mieszkaniec
6 lat temu
To wprowadzi zamieszanie prawne i wejście na hipoteki /np. na 20 lqt / właścicielom mieszkań . Zatka to także sądy od ksiąg wieczystych i napędzi kasę notariuszom . Zapis w księgach wieczystych utrudni sprzedaż mieszkań , które będą obciążone przez np. 20 lat długiem za przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność gruntu . To pozorna zmiana , która ograniczy własność mieszkań , to tylko wyborcza zmyłka i rozgrywka władzy z samorządami / zbliżają się wybory samorządowe / , a to wszystko kosztem właścicieli mieszkań .
...
Następna strona