Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypadki w kopalniach nie muszą zdarzać się tak często. Przy okazji można by ograniczyć dostawy gazu z Rosji

110
Podziel się:

PGNiG chce wydobywać metan ze śląskich złóż węgla kamiennego. Wyniki pierwszych testów napawają optymizmem. Pokazują, że jest to możliwe. Dzięki temu praca górników może być bezpieczniejsza. Ma to być też kolejny krok do uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji.

Program Geo-Metan ma poprawić bezpieczeństwo górników
Program Geo-Metan ma poprawić bezpieczeństwo górników (Dominik Gajda/REPORTER)

W codziennej pracy pod ziemią metan stanowi śmiertelne zagrożenie. Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa to natomiast ogromne złoża surowca, których nikt nie wykorzystuje.

Prezes spółki Piotr Woźniak wielokrotnie podkreślał, że metan jest wielkim bogactwem Śląska i nadszedł czas, by zacząć z niego korzystać.

W tym celu PGNiG zainaugurował program Geo-Metan i podpisał umowy o współpracy z największymi firmami górniczymi: Polską Grupą Górniczą, Jastrzębską Spółką Węglową i Tauronem.

Technologia jak przy łupkach

Dotychczas w kopalniachstosuje się jedynie metodę "odmetanowienia dołowego". Polega to na tym, że metan, który uwalnia się podczas wydobycia węgla, jest wypuszczany na powierzchnię szybami wentylacyjnymi.

PGNiG chce go natomiast wydobywać jeszcze przed etapem pozyskania węgla. Dzięki temu górnicy mogliby schodzić do kopalni, w której już praktycznie nie ma metanu.

Metoda polega na wywierceniu, od powierzchni ziemi do złóż węgla, dwóch przecinających się otworów. Następnie stosuje się technologię jak przy wydobyciu gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. Do odwiertu wpompowywana jest woda z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Po usunięciu płynu rozpoczyna się wydobycie metanu.

PGNiG

Są pierwsze sukcesy

Testowe wydobycie metanu PGNiG, przy współpracy z z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym, rozpoczął w ubiegłym roku.

W Gilowicach na obszarze koncesji "Międzyrzecze" powstały otwory wiertnicze Gilowice-1 i Gilowice-2H. W ciągu 11 miesięcy testowego wydobycia udało się uzyskać z nich prawie 900 tys. m3 gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu (97 proc.).

Zobacz także: Zobacz: Ceny gazu mogą być jeszcze niższe

Po zimowej przerwie państwowa spółka, zachęcona dobrymi wynikami, kontynuuje w tym miejscu prace. W tym roku rozpoczyna się też faza badawcza. Na początku powstaną zdjęcia geofizyczne. Dzięki nim będzie można określić, gdzie pod ziemią znajdują się złoża metanu.

Następnie, w najbliższych 4-5 latach, powstać mają otwory Gilowice-3K i Gilowice-4H oraz niezależne otwory pionowe Międzyrzecze-3 i Miedzyrzecze-4. Wtedy określona będzie też wydajność projektu. Jeżeli wyniki będą obiecujące, rozpocznie się komercyjne wydobycie.

**Większe bezpieczeństwo energetyczne**

Program Geo-Metan może przyczynić się do wzrostu krajowego wydobycia gazu nawet o 1/3. Obecnie wynosi ono ok. 4 mld m3 rocznie.

Wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski kilkakrotnie publicznie mówił, że przy pomyślnej realizacji programu i rozpoczęciu produkcji na skalę przemysłową, roczne wydobycie metanu z pokładów węgla mogłoby osiągnąć nawet 1-1,5 mld m3. Łącznie dałoby to ponad 5 mld3 gazu z polskich złóż.

Według szacunków PIG-PIB, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w pokładach węglowych znajduje się 170 mld m3 metanu do wydobycia.

Eksploatacja tych zasobów, zgodna z przewidywaniami, pozwoliłaby na ograniczenie dostaw ze Wschodu.

Teraz Polacy zużywają rocznie prawie 16 miliardów metrów sześciennych gazu. Z tego prawie 70 procent pochodzi z Rosji.

Program Geo-Metan jest całkowicie nowatorski w naszym kraju. Na świecie metan z pokładów węgla wydobywany jest m.in. w USA, Chinach, Kanadzie i Australii. Wartość projektu szacuje się na 300 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
sufka
6 lat temu
Mało było informacji o skutkach szczelinowania hydraulicznego przy całej aferze z gazem łupkowym? Miliony litrów zmarnowanej bezpowrotnie wody, ogromne zużycie piachu, dziesiątki toksycznych składników, rozkruszany pod wielkim ciśnieniem kruszec (tu węgiel), reakcje chemiczne z tym co z kruszcu się wydzieli, większość tej hiper toksycznej mazi zostanie pod ziemią, reszta wydobędzie się z gazem na powierzchnię w postaci bardzo toksycznych odpadów, z którymi nie wiadomo co robić. Nie chciałabym być górnikiem, który będzie wchodził w kontakt w toksyczną maź, która zostanie na miejscu, dotykając jej i wdychając jej opary. Choroby pracowników wydobycia gazu łupkowego są już dobrze opisane. Jakie będą nowe choroby zawodowe górników? Zresztą szansa na wydobywanie węgla po szczelinowaniu hydraulicznym wydaje się nikła. Prof. Ingrafea z Cornell University, ekspert od tej technologii tłumaczył na spotkaniu, w którym uczestniczyłam, że raz wyszczelinowane złoże nie nadaje się do żadnej ponownej eksploatacji, mimo, że dzisiejsza technologia pozwala na wydobycie 5-15% gazu. Czy wydobywanie gazu z węgla poprzez szczelinowanie hydrauliczne na pewno stworzy bezpieczniejsze warunki dla górników? Ktoś kto by myślał w kategoriach zrównoważonego rozwoju (czyli interesu tych i przyszłych pokoleń), postawił by raczej na głęboką termomodernizację budynków i OZE (te miliony m2 dachów, które można by pokryć fotowoltaiką, a niedługo też perowskitami Olgi Malinkiewicz (już szwedzka firma Skanska podpisała z nią umowę na pierwszy biurowiec perowskitowy), a my tu wciąż brudny i niebezpieczny węgiel, a teraz wydobywany ogromnym kosztem środowiskowym metan.
Alojzy
6 lat temu
Gdyby to było tak opłacalne to już dawno USA położyłoby na tym łape., Przecież Polska to tylko amerykański protektorat
PATENTOWANY
6 lat temu
HOP HURA ZNOWU POLECAŁ BYM JEŻELI CHODZI O ROSJĘ POSTAWĘ BEZSTRONNIE ZACHOWAWCZĄ. PAMIĘTAJĄC O FILOSŁOWIAŃSKIEJ FALI JAK PRZETOCZYŁA SIĘ PRZEZ XIX WIECZNĄ ROSJĘ. WIĘKSZOŚĆ ROSJAN NADAL NAS KOCHA. ALE JAK TAKIE NIEGRZECZNE DZIECKO FIKA I JESZCZE TO AMERYKAŃSKI DIABEŁ PODPUSZCZA TO CO ZROBIĆ....
ada
6 lat temu
te wszystkie złoża zostały już dawno sprzedane?
Miro
6 lat temu
Biednego kraju nie stać na oszczędności,mamy wszystko ale metan na pniu najlepiej sprzedać amerykanom.
...
Następna strona