Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ropa naftowa najdroższa od ponad dwóch lat. Awaria ważnego ropociągu motorem ostatnich wzrostów

9
Podziel się:

Jedna baryłka ropy, a więc około 159 litrów surowca, na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już ponad 58 dolarów (około 205 zł).

W centrum uwagi jest awaria ważnego ropociągu Keystone w Kanadzie.
W centrum uwagi jest awaria ważnego ropociągu Keystone w Kanadzie. (Polaris/East News)

Problemy z importem ropy z Kanady wywołały wyraźne wzrosty cen surowca. Skoczyły do najwyższego poziomu od połowy 2015 roku. Tylko w ciągu ostatnich pięciu miesięcy koszt zakupu baryłki ropy na giełdzie w USA wzrósł o prawie połowę.

Jedna baryłka ropy, a więc około 159 litrów surowca, na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już ponad 58 dolarów (około 205 zł). Tak drogo nie było tam od ponad dwóch lat. Po raz ostatni notowania "czarnego złota" były na tym poziomie w czerwcu 2015 roku.

Tym samym nie widać końca rajdu ropy, który rozpoczął się w połowie tego roku. Od czerwca, gdy baryłka kosztowała 42 dolary, mamy więc jej blisko 40-procentową zwyżkę. W niepamięć odchodzi też fakt, że jeszcze na początku ubiegłego roku notowania były na poziomie zaledwie 26 dolarów. Od tego szczytowego momentu kryzysu naftowego ropa podwoiła swoją wartość.

Cena ropy na giełdzie w USA (ostatnie 3 lata)

Tylko w środę notowania ropy wzrosły o ponad 2 proc. Skąd taki mocny ruch?

- Główną przyczyną dynamicznych zwyżek cen ropy naftowej w USA były utrzymujące się problemy z importem tego surowca z Kanady. Po ubiegłotygodniowej awarii ważnego ropociągu Keystone, transportującego ropę z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w Stanach Zjednoczonych, został on całkowicie zamknięty - tłumaczy Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.

- Operator ropociągu, odpowiadającego za transport 590 tys. baryłek ropy dziennie, był zmuszony drastycznie ograniczyć dostawy do niektórych odbiorców. Oznajmił też, że problemy z ropociągiem mają utrzymać się co najmniej do końca listopada - podkreśla ekspertka rynku surowców.

Zobacz także: Kiedy skończy się ropa naftowa?

Na drugi plan zeszły dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA, które tym razem rozczarowały. Amerykański Departament Energii (DoE) podał, że w minionym tygodniu zapasy surowca w USA spadły o 1,86 mln baryłek, czyli o nieco mniej niż oczekiwano (prognozowano 2,2 mln baryłek) i zdecydowanie mniej niż szacował we wtorkowym raporcie Amerykański Instytut Paliw (6,35 mln baryłek).

- Informacje te wpłynęły negatywnie na notowania ropy naftowej, jednak ten efekt utrzymał się bardzo krótko - zauważa Sierakowska.

Wzrosty ostatnich miesięcy można tłumaczyć przede wszystkim działaniami krajów OPEC, które najpierw porozumiały się w sprawie ograniczeń produkcji ropy, a teraz - wszystko na to wskazuje - będą chciały przedłużyć obowiązywanie limitów. Decyzja ma zapaść na spotkaniu przedstawicieli największych producentów surowca już 30 listopada.

Limity produkcji mają na celu ograniczenie nadpodaży ropy, a to ona w głównej mierze odpowiada za drastyczne spadki cen w latach 2014-2016. Wciąż więcej się produkuje niż wynika z zapotrzebowania, ale bilans ten wygląda znacznie lepiej niż wcześniej.

Wzrosty cen ropy w ostatnich tygodniach przekładają się na coraz droższe tankowanie. W ostatnim tygodniu o 7 groszy wzrosła cena benzyny bezołowiowej 95 i średnio płacimy za nią 4,72 zł za litr. Tankowanie oleju napędowego jest droższe o 4 grosze - litr diesla to wydatek rzędu 4,59 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: "Mimo wzrostu cen paliw tankujemy coraz więcej".

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
eni
6 lat temu
Powtórzyli numer Reagana z zamiarem zaduszenia Rosji a tymczasem sami zacisnęli sobie krawat na grdyce. Te tłumaczenia o awarii rurociągów to ściema by wyjść z sytuacji z twarzą. To dobra i zła wiadomość. Dobra bo dotychczasowe sposoby zawłaszczania świata zawiodły, co pozwoli jeszcze jakiś czas pooddychać wielu krajom i narodom swobodnym powietrzem. Zła bo sięgną po bardziej radykalne. I kogoś to może w końcu wkurzyć nie na żarty.
wiktor52
6 lat temu
nawet w tym artykule pieprzenie o przeciwstwanych znaczeniach! cena ropy podskoczy ze wzgledu na niedostarczanie (czyli zbyt mala podaz do popytu) przez awarie w kanadzie i i podwyzka w zwiazku ze jest nadwyzka na rynku swiatowym (wydobywa sie wiecej niz planowal opec). w ogole nie wspominajac ze rosja bylaby gotowa wyeksportowac dodatkowe miliony ton gdyby tylko zezwolona na ten wybryk.
Marcel
6 lat temu
Zapraszamy na strone Hot forex. Ciekawe możliwości inwestycyjne
jest metoda n...
6 lat temu
O awarii rurociągu z cukrem a potem z masłem nikt się nawet nie zająknął. :))))
my
6 lat temu
Tak ja na roli, jak nie urośnie to cena w górę. I kto płaci.