Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Alior Bank wprowadza faktoring MIKRO. Koniec z długimi terminami płatności

3
Podziel się:

Utrzymanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie to jedno z największych wyzwań w biznesie. Na jej utratę są szczególnie narażone mikro i małe firmy. Receptą na ten problem może być usługa faktoringu.

Alior Bank wprowadza faktoring MIKRO. Koniec z długimi terminami płatności
(Wajszczak/Reporter)

W początkowej fazie wzrostu, firmom często brakuje środków zarówno na bieżące działania, jak i na inwestycje. Mają jednocześnie ograniczone możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania, ponieważ nie posiadają odpowiednio wysokich aktywów, które mogłyby stanowić zabezpieczenie kredytu. Sytuacja finansowa oraz krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej stanowią dla banków przeszkodę do udzielenia finansowania bez zabezpieczeń.

Jednocześnie przedsiębiorstwa, z którymi mikro i małe firmy podejmują współpracę, oczekują odroczonych terminów płatności, czyli kredytowania. Pojawia się zatem zapotrzebowanie na usługę faktoringu, która umożliwia zamianę faktur na gotówkę niedługo po wystawieniu faktury. Dzięki faktoringowi, wystawca faktury nie musi czekać na wpływ środków od swoich kontrahentów do terminu wynikającego z udzielonego kredytu kupieckiego, ponieważ faktury sfinansuje wcześniej bank.

Mikrofirmy z faktoringiem

Oferta faktoringu była dotychczas rzadko kierowana do mikrofirm. Tylko nieliczni faktorzy decydowali się podjąć wyzwanie i przygotować rozwiązania dostosowane do specyfiki tego segmentu rynku. W ostatnich kilku latach rosła natomiast oferta instytucji proponujących finansowanie na podstawie przedstawionych w portalu internetowym pojedynczych faktur. Ogromną zaletą tych rozwiązań jest prostota mechanizmu działania, która pozwala na dostęp do gotówki nawet w ciągu 24 godzin, bez konieczności wnioskowania o limity i przedstawiania swoich danych finansowych, czy też ustalania z faktorem listy kontrahentów.

Oczywistą konsekwencją szybkiego dostępu do gotówki i braku wymagań z zakresu analizy portfela należności czy samej sytuacji finansowej zbywcy wierzytelności, jest wysoka cena jaką za tę łatwość trzeba zapłacić. Może ona nie mieć bardzo dużego znaczenia dla firm realizujących sprzedaż wysokomarżową, jednak ma znaczenie dla przedsiębiorców działających w branżach, w których nie ma możliwości realizowania kilkunastoprocentowej marży na sprzedaży. Te firmy nadal poszukują tańszych rozwiązań.

Do pół miliona złotych limitu

Faktoring jest korzystny przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy sprzedają usługi lub towary i wyznaczają długie terminy płatności, a jednocześnie swoim dostawcom płacą w gotówce lub muszą się zmieścić w bardzo krótkich terminach płatności. Faktoring może być także źródłem szybkiego, odnawialnego finansowania dla mikrofirmy. W odpowiedzi na te potrzeby, Alior Bank rozszerza ofertę i przygotowuje usługę faktoringu dla mniejszych podmiotów.

- Nasza oferta powstała głównie po to, aby udostępnić finansowanie firmom, które co prawda zdobyły już pewne doświadczenie i posiadają stałe, choć niekoniecznie bardzo liczne, grono odbiorców swoich produktów lub usług, ale tak naprawdę dopiero walczą o uzyskanie mocnej pozycji rynkowej. Mamy świadomość, że tym czego najbardziej potrzebują małe firmy, będące w fazie intensywnego wzrostu, jest stały dopływ gotówki, umożliwiający finansowanie bieżących zobowiązań. Staramy się sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy realizują sprzedaż z odroczonym terminem płatności do grupy stałych kontrahentów. Dlatego wprowadzamy do oferty faktoring MIKRO. Propozycja kierowana będzie do podmiotów, których roczne obroty nie przekraczają 5 milionów złotych, choć dopuszczamy w ramach tej oferty, finansowanie także podmiotów o nieco wyższych obrotach - mówi Anna Zając Dyrektor Działu Finansowania Handlu w Alior Banku.

W ramach nowej oferty Alior Bank będzie mógł przyznać do 500 000 zł limitu, przy czym maksymalna kwota sublimitu na kontrahenta (płatnika faktur) nie może przekroczyć 100 000 zł, a liczba kontrahentów obejmowanych umową nie może być mniejsza niż 4 firmy.

Bank będzie przyjmował do finansowania faktury, w których kredyt kupiecki nie przekracza 90 dni, a do terminu płatności dodany zostanie okres tzw. tolerowanego opóźnienia.

Zaletą oferty Alior Banku będzie przede wszystkim cena, porównywalna z kosztem kredytu, a także brak zabezpieczeń, szybki dostęp do środków i łatwość korzystania z limitu. Po podpisaniu umowy i przyznaniu sublimitów, faktorant będzie prezentował bankowi faktury do finansowania za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Finansowanie będzie realizowane w sesjach uruchamianych co godzinę, od 9:00 do 16:00

Korzystanie z faktoringu ma dla klientów jeszcze jedną zaletę. Bank nie będzie pytał na co faktorant wykorzysta środki otrzymane z tytułu zbycia wierzytelności handlowej.

  • Oferta faktoringu, którą obecnie uruchamiamy dla firm z segmentu mikro jest pierwszym, ale na pewno nie ostatnim krokiem, jaki podejmujemy w celu rozszerzenia współpracy z mniejszymi podmiotami. Mając na uwadze zmieniające się otoczenie prawne, rosnący poziom cyfryzacji gospodarki oraz naszą strategię cyfrowego buntownika, będziemy dążyć do stworzenia w pełni automatycznego procesu, dzięki któremu firmy mające do sfinansowania wierzytelności będą mogły szybko otrzymać gotówkę na poczet wpływu zaplanowanego za 30 - 90 dni – dodaje Anna Zając.
alior bank
wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
moto
7 lat temu
Przecież już są takie rozwiązania na rynku nie od wczoraj... Ja już jakiś czas temu korzystałem z usług NFG w zakresie efaktoringu w mojej jednoosobowej firmie. No i przyznać trzeba, że faktycznie rozwiązanie przydatne i mega sprawnie mi tam wszystko ogarnęli, z minimum formalności i do tego przesympatycznie.
Sadinternetow...
7 lat temu
Faktoring to jedno, ale lepiej szybko składać pozwy do sadu o zapłatę, bo inaczej to może nie być środków na spłacenie faktoringu.
legalna blond...
7 lat temu
Rzeczywiście aliorek "pomaga "przedsiębiorcom od dawna w diferent non-legal- way.