Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piotrowski z ME: Nie ma zagrożenia realizacji celu 15% energii z OZE w 2020 r.

0
Podziel się:
Piotrowski z ME: Nie ma zagrożenia realizacji celu 15% energii z OZE w 2020 r.

Ministerstwo Energii realizuje działania prowadzące do osiągnięcia celu 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. i nie widzi przesłanek świadczących o zagrożeniu wypełnienia tego celu, uważa wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

"Ministerstwo Energii realizuje działania, które pozwolą osiągnąć cel 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto, który został określony w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych" - napisał Piotrowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Planowany udział energii z OZE zostanie osiągnięty poprzez realizację obecnych oraz wdrożenie nowych mechanizmów promocji stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Do takich mechanizmów należą m.in. system aukcyjny (corocznie ustalana jest ilość i wartość energii elektrycznej podlegająca sprzedaży w aukcji) oraz planowany do wdrożenia system zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej dla mikro i małych wytwórców energii z OZE. przygotowywane są założenia pakietu regulacji inicjującej rozwój energetyki rozproszonej, obejmującej również sektor ciepła i chłodu, który zostanie zaprezentowany przez resort energii do końca tego roku

"Zatem nie istnieją żadne przesłanki, świadczące o zagrożeniu realizacji wyznaczonego celu na rok 2020" - wskazał wiceminister.

Przypomniał też, że ME prowadzi obecnie prace nad projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, w której koncentruje się przede wszystkim na wypracowaniu systemowych rozwiązań dotyczących wsparcia odnawialnych źródeł energii, polegających na wprowadzeniu, obok systemu aukcyjnego, przyjaznego dla odbiorców końcowych energii systemu Feed-in-Tariff (FIT) i Feed-in-Premium (FIP), dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.

"Ministerstwo Energii nie dostrzega obecnie potrzeby wprowadzania większych zachęt dla prosumentów, gdyż obecne uregulowania prawne pozytywnie wpływają na rozwój energetyki prosumenckiej" - dodał Piotrowski.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)