Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Sieć szpitali. Co z pacjentami placówek, które nie załapały się na finansowanie z NFZ?

1
Podziel się:

Szpital, który nie ma przedłużonej umowy z NFZ, jest obowiązany wydać pacjentowi oryginał skierowania oraz zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty, kiedy chory się zgłosił. Zaświadczenie jest wydawane bezpłatnie.

Sieć szpitali. Co z pacjentami placówek, które nie załapały się na finansowanie z NFZ?
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Chory musi jednak pamiętać, że w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie skierowania, w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących powinien dostarczyć do placówki oryginał skierowania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem osób trzecich lub przesłać pocztą.

NFZ stale przypomina, by pacjenci, którzy nie mogą stawić się w wyznaczonym terminie, rezygnują ze świadczenia lub wybierają inną placówkę, jak najszybciej informowali o tym szpital, by nie blokować miejsca innym chorym. W przypadku niezgłoszenia się na ustalony termin pacjent jest skreślany z listy oczekujących.

Pacjenci powinni skontaktować się ze szpitalem także wówczas, gdy stan ich zdrowia pogorszy się i świadczenie będzie musiało być wykonane wcześniej (wówczas lekarz może zadecydować o zmianie kategorii medycznej i wyznaczyć nowy termin).

Zobacz także: Zobacz też: Sieć szpitali staje się faktem. Co to oznacza dla pacjentów?

Pacjenci powinni kontrolować wolne terminy

Zdarza się, że pacjenci czekają w długich kolejkach, nie wiedząc, że w innej placówce to samo świadczenie mogliby otrzymać znacznie wcześniej. Warto więc sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania na potrzebne nam świadczenie w innym szpitalu lub przychodni na terenie kraju. Takie informacje są dostępne na stronie http://kolejki.nfz.gov.pl/. Korzystając z zamieszczonej tam wyszukiwarki, można dowiedzieć się, jaki jest średni czas oczekiwania na świadczenie w innych placówkach, a także kiedy jest prawdopodobny pierwszy wolny termin.

kraj
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
zet
6 lat temu
zaświadczenia, sprawdzanie, wchodzenie na strony, chodzenie do rejestracji - wszystko to pacjent a dlaczego nie służba zdrowia? przecież na to płacimy.