Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podtrzymał rating BBB+ Bydgoszczy, perspektywa stabilna

0
Podziel się:
Fitch podtrzymał rating BBB+ Bydgoszczy, perspektywa stabilna

Fitch Ratings potwierdził perspektywę międzynarodowego długoterminowego ratingu Bydgoszczy (Issuer Default Rating - IDR) dla zadłużenia w walucie krajowej z poziomie stabilnym. Rating został potwierdzony na poziomie 'BBB+'. podała agencja. Fitch potwierdził również krajowy rating długoterminowy na poziomie AA(pol).

"Potwierdzenie ratingów Bydgoszczy odzwierciedla dobre wyniki operacyjne, wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i rosnącą gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty długu" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Fitch, w średnim okresie Bydgoszcz nadal będzie osiągać marżę operacyjną wynoszącą około 11% i nadwyżkę operacyjną od 2,5 do 3 razy wyższą od obsługi zadłużenia. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą kontynuowały racjonalizację wydatków operacyjnych, a dochody z podatków i opłat lokalnych będą rosły, wspierane przez rozwijającą się bazę podatkową oraz gospodarkę lokalną. Fitch oczekuje, że na koniec 2016 r. miasto osiągnie niewielką nadwyżkę budżetową na poziomie zbliżonym do 2015 r. (13,4 mln zł lub 0,8% dochodów ogółem). Z powodu opóźnień na poziomie krajowym w uruchomianiu środków unijnych, wydatki majątkowe Bydgoszczy będą niższe niż zaplanowano w uchwale budżetowej na początku 2016 r. i pozostaną na poziomie 2015r. (240 mln zł) w rezultacie tego zadłużenie miasta również pozostanie na poziomie 2015r. (1,1 mld zł).

Zdaniem Fitcha, polityka zarządzania finansami Bydgoszczy jest czynnikiem wspierającym rating.

"Władze miasta wdrożyły działania racjonalizujące wydatki oraz wspierające wzrost dochodów. Koncentrują się na tworzeniu korzystnych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej w mieście, przyciąganiu inwestorów oraz poprawie lokalnej infrastruktury przy wykorzystaniu dotacji UE z okresu programowania 2014-2020. Fitch zakłada, że w średnim okresie wydatki majątkowe mogą wynosić, co najmniej 17% wydatków ogółem, a znaczna ich część będzie przeznaczana na drogi i transport publiczny" - podano także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)