Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF wprowadzi zmiany w strukturze oferowanych obligacji skarbowych na aukcjach

0
Podziel się:
MF wprowadzi zmiany w strukturze oferowanych obligacji skarbowych na aukcjach

Warszawa, 22.12.2016 (ISBnews) - Departament Długu Publicznego Ministerstwa Finansów wprowadzi nowy model ustalania struktury obligacji oferowanych do sprzedaży na przetargach w celu m.in. ograniczenia zmienności cen obligacji na rynku wtórnym, poinformował resort finansów. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2017 r.

"Celem wprowadzenia nowego modelu jest ograniczenie zmienności cen obligacji na rynku wtórnym, w szczególności w okresach przedaukcyjnych, oraz ograniczenie ryzyka niedostosowania podaży do aktualnych warunków rynkowych" - czytamy w komunikacie.

Według resortu, w efekcie, zmiana powinna przełożyć się na zwiększenie efektywności i płynności rynku skarbowych papierów wartościowych. Propozycja nowych zasad skonsultowana została z dealerami skarbowych papierów wartościowych oraz pozostałymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

Główne założenia nowego modelu:

- Na każdym przetargu obligacji (kasowym i zamiany) wystawiany będzie pakiet składający się z 5 serii obligacji aktualnie emitowanych, tj. obligacje on-the-run typu OK, PS, DS, WZ krótszy, WZ dłuższy. Dodatkowo, jako szósta seria mogą być oferowane obligacje typu WS albo IZ, w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek.

- Łączna podaż kwartalna, miesięczna czy na konkretnym przetargu nie ulegnie zwiększeniu w stosunku do obecnego modelu.

- Finansowanie potrzeb pożyczkowych na przetargach obligacji, co do zasady, będzie się odbywało zgodnie z założeniami "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2017-2020", która zakłada m.in. utrzymanie średniej zapadalności długu krajowego na poziomie nie niższym niż 4 lata oraz dążenie do osiągnięcia docelowego poziomu 4,5 roku (wg danych na koniec listopada br. średnia zapadalność wyniosła 4,44 roku).

- Sprzedaż jednej obligacji na przetargu nie będzie wyższa niż 50% górnej wartości przedziału podaży na dany przetarg, o ile zgłoszony popyt będzie to umożliwiać.

- Jednocześnie, MF dążyć będzie, w miarę możliwości, do utrzymania relacji popytu do sprzedaży dla poszczególnych papierów oferowanych na przetargu na poziomach nie niższych niż średnio w 2016 r.

- Sprzedaż obligacji na przetargach uzupełniających pozostanie na dotychczasowych zasadach.

- Po pierwszym kwartale 2017 r. nastąpi przegląd i ocena efektywności nowych zasad. W przypadku przetargów zamiany, mając na uwadze względy operacyjne, możliwe jest ograniczenie liczby oferowanych papierów (po konsultacji z DSPW, ogłoszone najpóźniej w planie podaży na miesiąc, w którym przetarg zamiany miałby się odbyć).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)