Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modernizacja armii. Wiceszef MON: Prowadzimy wiele międzynarodowych rozmów

209
Podziel się:

Śmigłowce uderzeniowe, bojowe wozy piechoty oraz następcy współcześnie używanych czołgów - to najważniejsze programy, w sprawie których MON prowadzi rozmowy o różnego rodzaju współpracy międzynarodowej - informuje wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Modernizacja armii. Wiceszef MON: Prowadzimy wiele międzynarodowych rozmów
(KPRM/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Kownacki, któremu w MON podlegają sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego poinformował, że przedsięwzięć, w których ministerstwo prowadzi międzynarodowe rozmowy, jest sporo.

Wśród najważniejszych wymienił śmigłowce uderzeniowe - program Kruk, bojowe wozy piechoty - program Borsuk oraz wozy wsparcia bezpośredniego, które mają zastąpić współcześnie używane czołgi - program Gepard.

- Śmigłowce uderzeniowe, kwestia bojowych wozów piechoty, wozów wsparcia bojowego, program Gepard, Borsuk - to są elementy, o których rozmawiamy z różnymi partnerami i o różnego rodzaju współpracy międzynarodowej. Chciałbym, żeby z niej coś wyszło. Oczywiście nie zawsze to się uda - powiedział wiceminister.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, w której sprawie rozmowy są najbardziej zaawansowane. Powiedział jedynie, że część rozmów toczy się na poziomie rządów, a część na poziomie przedsiębiorstw.

- Warto zawsze analizować każde przedsięwzięcie. Mam w pamięci kilka takich, w których nie wzięliśmy udziału i dzisiaj co najwyżej możemy kupować sprzęt, a moglibyśmy go produkować dla innych państw - powiedział Kownacki.

Wśród korzyści ze współpracy międzynarodowej wiceszef MON wymienił pozyskanie technologii oraz doświadczenia zagranicznych podmiotów. - Ważny jest dla nas interes ekonomiczny, interes polskich sił zbrojnych i Polskiej Grupy Zbrojeniowej czy innych przedsiębiorstw z rynku zbrojeniowego, które mogą z tego odnieść korzyści - dodał.

Pod koniec lipca w rozmowie z portalem Defense News szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że ministerstwo prowadzi rozmowy o produkcji nowego czołgu we współpracy z Niemcami i Francją. Taki projekt chcą rozwijać spółki Nexter z Francji i Krauss-Maffei Wegmann z Niemiec. Pod koniec 2015 r. podpisały one umowę o fuzji.

W marcu Kownacki mówił, że w przypadku nowych bojowych wozów piechoty "rodzi się możliwość potencjalnej współpracy np. z Czechami". Pojazd taki w Polsce opracowuje konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola, która jest spółką należącą do PGZ.

Za poprzedniego rządu MON rozważało wspólny z innymi krajami NATO zakup okrętów podwodnych. Wymieniano wówczas Norwegię i Holandię.

Obecnie w MON trwają prace nad redefinicją aktualnie realizowanego planu modernizacji technicznej. Do priorytetowych obszarów rozwoju w larach 2017-19 zaliczono obronę powietrzną, modernizację Marynarki Wojennej, działania w cyberprzestrzeni, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obronę terytorialną. Projekt planu ma być gotowy w połowie września.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(209)
pol
4 lata temu
dzialajcie chlopaki i to szybko bo nie chcemy skonczyc na rampach kolejowych na poczatek z 5 lodzi podwodnych z rakietami nuklearnymi-polska musi byc potega tak jak kiedys
pol
4 lata temu
dzialajcie chlopaki i to szybko bo nie chcemy skonczyc na rampach kolejowych na poczatek z 5 lodzi podwodnych z rakietami nuklearnymi-polska musi byc potega tak jak kiedys
Darek
5 lata temu
Śmigłowce typu stealth, czołgi typu stealth, okręty typu stealth? To może pensje i nagrody dla ministrów też niech będą typu stealth nawet dla nich samych.
jk
7 lat temu
he he dobre-wiele rozmow
Tanker
7 lat temu
A gdzie się podział PL-01 CONCEPT?
...
Następna strona