Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. UE przedłuża kary za agresję na Ukrainie

5
Podziel się:

W ślad za decyzją przywódców na unijnym szczycie w Brukseli w ubiegłym tygodniu, Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne pół roku sankcji gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

Sankcje wobec Rosji. UE przedłuża kary za agresję na Ukrainie
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Podjęcie decyzji było formalnością. Zapadła ona jednomyślnie (jak wszystkie decyzje przedłużające obowiązywanie sankcji) w tzw. procedurze pisemnej Rady UE, gdzie reprezentowane są kraje członkowskie.

Ponad dwa lata sankcji

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich separatystów. Restrykcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Sankcje zostały przedłużone do 31 lipca 2017 roku.

Zniesienie sankcji UE uzależniła od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Porozumienia te nie są wypełniane; mimo to w niektórych krajach unijnych wzmagały się apele o zniesienie restrykcji wobec Rosji, które są kosztowne gospodarczo. Dlatego do niedawna spekulowano, że unijne sankcje trudno będzie przedłużyć. Debaty na temat przyszłości sankcji domagali się przede wszystkim Włosi.

Dramat Ukraińców w cieniu Syrii

Dyskusja na temat łagodzenia sankcji ucichła w obliczu sytuacji w Syrii, gdzie siły rosyjskie wspierają reżim Baszara el-Asada. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski opowiedział się w Brukseli 12 grudnia za przedłużeniem sankcji o rok, a nie o sześć miesięcy.

Jeszcze w październiku unijni przywódcy zagrozili Rosji nowymi sankcjami w związku z bombardowaniami miasta Aleppo. Przywódcy krajów UE na szczycie nie zdecydowali się jednak na ten krok.

W reakcji na kryzys na Ukrainie UE wprowadziła oprócz tych sankcji gospodarczych jeszcze inne środki, takie jak sankcje indywidualne, czyli zakaz wizowy i zamrożenie aktywów (obecnie wobec 152 osób i 37 podmiotów), obowiązujące do 15 marca 2017 roku, oraz sankcje w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu obowiązujące do 23 czerwca 2017 roku.

opracował Tomasz Sąsiada

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Iwona
7 lat temu
642chyba najlepszym sposobem na zdobywanie prezentów na ostania chwile sa konkursy, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ho7TNq, w koncu naprawili swoj blad
Weronika
7 lat temu
397masakra, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ipIqHg, kocham takie promocje
dfgh
7 lat temu
Ukarać to można Jasia w przedszkolu ,stawiając go w kacie. To, co robią kraje Unii wydaje irracjonalne. Nakładając sankcję na Rosję akceptujemy zbrojny , zbrodniczy zamach stanu , który pozbawił legalnie wybranego prezydenta władzy . Sankcjonujemy krwawey banderowsko faszystowski przewrot ,a później dziwimy się ,że Rosja występuje w obronie swoich obywateli.
źenada
7 lat temu
Wielka Rosja ma w dopiero wasze sankcje. Mały polaczek skacze na niedźwiedzia.
spełnij swoje...
7 lat temu
W Rosji poczta lepiej pracuje. W Nikołajewie trzech Dziadów Mrozów (tamtejszych Św. Mikołajów) pobiło przewodniczącego. Ludzie listy piszą i listy dochodzą.:))) Żart, nie żart.