Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Dzień Bezpiecznego Komputera. Ile strat generują ataki hakerskie na świecie?

23
Podziel się:

Jak wylicza PwC, całościowy koszt cyberprzestępczości dla światowej gospodarki to nawet 575 mld dolarów.

Dzień Bezpiecznego Komputera. Ile strat generują ataki hakerskie na świecie?
(The Hacker © lassedesignen - Fotolia)

Jak wylicza PwC całościowy koszt cyberprzestępczości dla światowej gospodarki to nawet 575 mld dolarów. Tracą wszyscy, małe firmy i największe korporacje. Ze statystyk wynika, że już kilka milionów Polaków padło ofiarą internetowych oszustów.

Aż 82 proc. polskich internautów obawia się o bezpieczeństwo swoich danych i komputera, logując się do sieci. Co piąty Polak został poszkodowany - wynika z raportu Intela pt. Bezpieczeństwo IT w dużych firmach w Polsce 2016.

Równocześnie nawet 27 proc. przedsiębiorstw w Polsce odnotowało incydent naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jednocześnie aż 40 proc. nie ma przygotowanego scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku – podaje Intel.

Choć obecnie to potężne korporacje są obiektem zainteresowania hakerów ze względu na wartość posiadanych informacji, to nie tylko giganci znajdują się w kręgu potencjalnych ofiar. Małe firmy też są kuszącym – bo łatwym – celem. Średnia strata jednej firmy z powodu cyberataków to około 2,7 mln dolarów – wynika z raportu PwC opartego na danych z 2014 roku. W skali globalnej gospodarka może tracić od 375 mld do 575 mld dolarów.

Na co polują hakerzy? Przydać im się może dosłownie wszystko.Hasła i loginy wykorzystywane są do kolejnych włamań i głębszej inwigilacji. Szczegóły technologicznych projektów można sprzedać konkurencji. Na dane z cudzego dowodu osobistego łatwo natomiast wziąć pożyczkę. Nawet jeśli firma nie trzyma informacji, które można spieniężyć, może stać się obiektem zainteresowania cyberprzestępców. W stosunku do niej skuteczny okaże się szantaż.

Aż 62 proc. dużych przedsiębiorstw korzysta wyłącznie z zabezpieczenia w postaci hasła. Zabezpieczenie wyższego stopnia stosowane jest znacznie rzadziej, a tylko sporadycznie stosuje się jeszcze silniejsze zabezpieczenie, składające się z hasła i dwóch dodatkowych metod weryfikacji tożsamości.

Paradoksalnie pomimo powszechnego stosowania hasła do komputera jako jedynego zabezpieczenia, niewielu managerów IT uważa je za najskuteczniejszą metodę kontroli dostępu – wynika z raportu. To biometria cieszy się największym zaufaniem decydentów IT w dużych, wyprzedzając jeszcze karty dostępu oraz kod PIN.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
haker
8 lat temu
wyjscie z domu niewoli haslem byla cymeria plyta glowna wygenerowala najwiekszy exodus od drugiej wojny swiatowej
MEd
8 lat temu
Kolejna bzdura, przy każdym kredycie dowód osobisty musi zostać skserowany przez pracownika, nawet jeśli ktoś podmieni zdjęcie to zawsze można przedstawić prawdziwy dowód i po kłopocie :)
marek
8 lat temu
zlodzieje
andawer
8 lat temu
To wszystko jest jakieś chore, mam system windows 7 od lat dość złożone hasło dostępowe i nie zdażyło mi się mieć jakichkolwiek problemów z hackowaniem, dodam że komputer mam włączony on line 24h/dobę więc nie wiem o co tyle szumu, dobry firewall i po kłopocie :)
wirka
8 lat temu
Nie korzystać z neta, nie będzie problemu!;)
...
Następna strona