Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Outsourcing pracowników w TVP. Pozew związkowców oddalony

3
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił cywilny pozew Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA przeciw Telewizji Polskiej i firmie Leasing Team o uznanie outsourcingu za nieważny, uznając, że związek zawodowy nie miał interesu prawnego do wniesienia go w trybie cywilnym.

Outsourcing pracowników w TVP. Pozew związkowców oddalony
(Wojciech Stróżyk/Reporter)

Warszawski sąd oddalił w poniedziałek pozew wniesiony przez związek zawodowy Wizja za outsourcing pracowników - przeniesienie m.in. dziennikarzy i montażystów TVP do zewnętrznej firmy Leasing Team.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił cywilny pozew Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA przeciw Telewizji Polskiej i firmie Leasing Team o uznanie outsourcingu za nieważny, uznając, że związek zawodowy nie miał interesu prawnego do wniesienia go w trybie cywilnym. Prawo do skarżenia całego procesu mają poszczególni członkowie Wizji, których dotknęło przeniesienie - tłumaczył w ustnym uzasadnieniu sędzia Paweł Pyzio.

- Związek zawodowy mógł z takim roszczeniem wystąpić, ale przesłanką do merytorycznego rozpoznania sprawy jest to, by strona występująca z powództwem miała w tym interes prawny - tłumaczył sędzia Pyzio. Według niego, związek nie miał takiego interesu prawnego, bo to jego członkowie mogli w konsekwencji ew. wyroku wystąpić z szerszymi roszczeniami.

- Przed każdym sądem, każdy z członków związku zawodowego, w imieniu których powód występuje, może powoływać się w konkretnej sprawie, że ta umowa była nieważna, występując z dalej idącymi roszczeniami - wyjaśniał. - Są to roszczenia wynikające z kodeksu pracy czy inne roszczenia, z którymi taka osoba wystąpi do sądu - dodał.

Sędzia stwierdził, że dlatego nie może być mowy, by powód - związek zawodowy - taki interes miał i wystąpił o takie generalne ustalenie, czy umowa przeniesienia pracowników między TVP a Leasing Team jest ważna, czy nie.

Zaznaczył, że sąd oddalił powództwo tylko z tego powodu - nie rozpatrywał natomiast meritum pozwu - czy umowa była ważna, czy nie.

- Ja tego czynić nie mogłem, natomiast każdy sąd będzie takie ustalenia musiał poczynić, jeśli ktokolwiek wystąpi z jakimś żądaniem, którego przesłanką zasadności będzie ważność lub nieważność umowy outsourcingowej - podkreślił .

Sędzia Pyzio zdecydował o nieobciążaniu związku zawodowego kosztami procesu, "uznając szczególność sytuacji, w jakiej znalazł się powód domagając się ochrony swoich członków - byłych pracowników TVP".

Obecni w sądzie przedstawiciele Wizji zdecydowali o wystąpieniu o pisemne uzasadnienie motywów nieprawomocnego wyroku i - jak poinformowali - dopiero po jego otrzymaniu zdecydują, czy apelować w tej sprawie.

W połowie lipca 2014 r. outsourcingiem w TVP zostali objęci: dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy - na liście figurowało 411 pracowników. Leasing Team otrzymał również wykaz ponad 1 tys. współpracowników, z którymi podpisanie umów miało zależeć od TVP. Wśród 411 pracowników większość, to dziennikarze, 116 montażystów oraz kilkunastu grafików i kilkunastu charakteryzatorów.

Aleksander Główczewski

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
endloch
7 lat temu
Jeszcze trochę a śmierć czy pogrzeb też będzie Outsourcingiem czyli wydzieleniem z pośród żywych świadczeniobiorców NFZ, którzy nie przeżyli konkurencyjnych warunków i zostali wydzieleni do przebywania na cmentarzu.
babcia Kiepsk...
7 lat temu
tyle w pisiu bełkotu o ochronie praw pracowniczych, a jadą w uja z ludźmi podobnie jak najgorsi prywiaciarze
buncia
7 lat temu
dopóki ziobro bedzie ministrem, każdy pozew bedzie odrzucony, tak nakazał jarek..