Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela nakłada cła antydumpingowe na stalowe pręty z Chin

8
Podziel się:

Decyzja ta jest odpowiedzią na złożoną jeszcze w 2015 r. skargę organizacji Eurofer, reprezentującej europejski sektor stalowy, w sprawie dumpingowych cen importowanych z Chin stalowych prętów zbrojeniowych o wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej.

Bruksela nakłada cła antydumpingowe na stalowe pręty z Chin
(Jacek Bereźnicki)

Komisja Europejska nałożyła w piątek cła antydumpingowe na sprowadzane z Chin stalowe pręty zbrojeniowe HFP. Cła w wysokości od 18,4 proc. do 22,5 proc. mają obowiązywać przez pięć lat.

Decyzja ta jest odpowiedzią na złożoną jeszcze w 2015 r. skargę organizacji Eurofer, reprezentującej europejski sektor stalowy, w sprawie dumpingowych cen importowanych z Chin stalowych prętów zbrojeniowych o wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej (HFP). Pręty tego typu wykorzystywane są w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Są produkowane w kilku krajach UE, a także poza Unią.

30 kwietnia 2015 r. Komisja wszczęła postępowanie antydumpingowe w sprawie importu chińskich prętów zbrojeniowych HPF, a 29 stycznia br. nałożyła cła tymczasowe na te produkty w wys. od 9,2 proc. do 13 proc. ceny produktu w zależności od producenta. W piątek KE nałożyła ostateczne cła antydumpingowe sięgające od 18,4 proc. do 22,5 proc.

Zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) UE może wprowadzić cła antydumpingowe na produkty z krajów trzecich, jeżeli postępowanie wykaże, że produkty te sprowadzane są do Unii po zaniżonych cenach, powodując szkody dla przemysłu w UE.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi 15 postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

Unijne hutnictwo przeżywa trudności w związku z zalewaniem europejskiego rynku przez Chiny subsydiowaną stalą. UE stoi też przed dylematem, czy uznać ten kraj za gospodarkę rynkową wedle standardów Światowej Organizacji Handlu (WTO), przed czym przestrzega m.in. sektor stalowy.

W grudniu tego roku wygasa część Protokołu Akcesji Chin do Światowej Organizacji Handlu, która zezwala UE oraz innym członkom tej organizacji na stosowanie korzystnego dla nich mechanizmu obliczania ceł w postępowaniach antydumpingowych przeciwko Pekinowi.

Według analiz KE, jeśli Chiny otrzymają status gospodarki rynkowej bez zastosowania żadnych środków ochronnych, to w całej Unii może zostać zlikwidowanych od 60 tys. do ponad 200 tys. miejsc pracy. W Polsce może to dotyczyć 11 tys. pracowników.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
technolog
8 lat temu
chińska stal??!!! matko boska,-z daleka od tego,to śmierć!-mam znajomego hydraulika który dobrze wie co mówi ...kupowali w polskich hurtowniach rury do c.o i co się okazuje?,przy próbie ugięcia rura ...PĘKA!-,nie mówię o innych ,,stalowych '' produktach(wiertarki ,młotki...itp-które pękają jakby były ze szkła) ,bo to wielkie GOOVNO!,z daleka od tego-a najlepsza stal była od ruskich.
dfffd
8 lat temu
Prawda jest tylko jedna. Jesli państwo posiada szeroki socjal to jego firmy nie mogą skutecznie konkurowac cenowo z krajami bez socjalu. Dlatego państwa chcąć zrobić dobrze swoim przedsioębiorcom nakładaja taryfy. dzięki takiej protekcji frimy te mogą funkcjonować na swoim wewnętrznym runku,Proble polaga na tym że brak takiej konkurencji nie wymusza na nich tak szybkieij modernizacji i przemysł robi się zacofany w porownaniu do konkurencji. Coraz większa ilość taryf i licencji powoduje ze cała gospodarka przestaje byc konkurencyjna a ludzie zwyczajnie robią się leniwi
odlewnik
8 lat temu
Chińskie wyroby stalowe spełniają swoje parametry na terenach na których występują trzęsienia ziemi bo nie pękają lecz wyciągają się i zginają jak plastelina.
sid77
8 lat temu
nareszcie ktos w unii zaczyna myslec, oclic hutnictwo chinskie bo to oni hamuja w UE przemysl
__momo__
8 lat temu
To chyba dobrze że jest tanio a nie drogo? Dla UE chyba lepiej jest jak dla konsumenta jest drogo! Jeśli Chiny sprzedają tak tanio to czemu w Europie utrzymuje się sztucznie przy życiu zakłady które w dłuższej perspektywie i tak wyjdą z rynku! Coś jak z naszymi kopalniami - mogli byśmy mieć tani węgiel i tani prąd który się z niego wytwarza, dla konsumentów i dla przedsiębiorstw ale u nas uważa się że jest lepiej jak jest drogi!