Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG wykorzysta inaczej technologię łupkową. Pierwszy odwiert w Gilowicach

9
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło szczelinowanie hydrauliczne pokładu węgla w Gilowicach koło Brzeszcz. Uzyskany z węgla metan ma ułatwić pracę kopalń, a zarazem być pełnowartościowym surowcem.

PGNiG wykorzysta inaczej technologię łupkową. Pierwszy odwiert w Gilowicach
(Paweł Skraba/Reporter)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło w czwartek szczelinowanie hydrauliczne pokładu węgla w Gilowicach koło Brzeszcz. Uzyskany z węgla metan ma ułatwić pracę kopalń, a zarazem być pełnowartościowym surowcem. Gaz wydobywa się już w ten sposób na skalę przemysłową w wielu krajach.

PGNiG realizuje projekt szczelinowania wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym.

- Przywiązujemy duże znaczenie do wyników prac w Gilowicach. Zagrożenie metanowe w krajowych kopalniach rośnie, przez co tzw. postęp ścianowy tj. wielkość wydobycia jest bardzo niski - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG, cytowany w komunikacie.

Wyniki projektu posłużą do oceny opłacalności produkcji metanu z węgla otworami wierconymi z powierzchni, a nie jak do tej pory w krajowym kopalniach - metodami podziemnymi. Drugim równie ważnym celem przedsięwzięcia jest ocena poprawy tempa robót górniczych na skutek odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi przed rozpoczęciem eksploatacji podziemnej.

- Przed-eksploatacyjne odmetanowanie powinno znacznie poprawić tempo robót podziemnych - wyjaśnia prezes. - Ponadto powinno istotnie wzrosnąć bezpieczeństwo prac, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty. PGNiG ma doświadczenie w stosowaniu techniki szczelinowania hydraulicznego w skalach łupkowych i zamierzamy zastosować je w pokładach węgla.

Jak informuje Woźniak, uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem.

- Będziemy wykorzystywać go tak samo, jak gaz ziemny z naszych odwiertów na Podkarpaciu i na Niżu Polskim. Trzecim celem przedsięwzięcia jest ograniczenie emisji metanu z kopalń węgla - opisuje prezes.

Kolejnym etapem prac będą testy produkcyjne dopływu metanu z otworów wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H. Jeśli przyniosą pozytywny wynik, możliwe będzie rozpoczęcie eksploatacji metanu na skalę przemysłową. Ostateczne wyniki prac badawczych w Gilowicach poznamy w pierwszej połowie 2017 roku.

Instytut geologiczny szacuje, że w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym znajduje się 170 mld m3 metanu w pokładach węgla. Na świecie pozyskiwanie metanu z pokładów węgla to obecnie jeden z podstawowych sposobów eksploatacji alternatywnych źródeł energii. Stosuje się go m.in. w USA (blisko 50 mld m3 rocznie), Australii, Kanadzie, Chinach i Indiach, podało PGNiG.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Kazimierz
7 lat temu
Eksperymentowano na Śląsku (z Australijczykami) zgazowując węgiel pod ziemią -co się z tym pomysłem dzieje? Aktualnie wykopuje się kilkanaście % złoża i to do pewnej głębokości, bo głębiej jest za drogo. Możliwość zgazowania całości zrobiłoby z nas "potentata energetycznego" i to na wiele lat.
smoker
7 lat temu
Jeżeli nie będą wpuszczać chemii do odwiertów to czemu nie jakoś trzeba to odmetanić. Niestety obawiam się, że jak zwykle wyleją dziecko z kąpielą i zatrują naszą cenną ziemię. Polska, a tym bardziej Śląsk ma za dużą gęstość zaludnienia, żeby tak eksperymentować. O panującej w Polsce suszy też już nie ma co wspominać, a każdy odwiert to mln l wody. s
ty
7 lat temu
W RPA robia ropę z węgla kamiennego, a polska na węglu stoi , mam wyliczać dalej. WŁADZO OBUDŹ SIE
matka ziemia
7 lat temu
Ludzie co wy robicie?gaz łupkowy i metoda szczelinowania?Banda chciwych i egoistycznych istot...
zatruta woda
7 lat temu
GAZLAND taki film o kraju gazem plynacym