Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane z USA. Jak zareagowała GPW?

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl, jak przebiega piątkowa sesja na giełdzie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 14:54

Kluczowe w tym tygodniu dane o PKB Stanów Zjednoczonych wyraźnie rozczarowały. WIG20 oddał część wcześniejszych zysków, ale do silnej wyprzedaży akcji na GPW nie doszło.

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2013 roku (w ujęciu kwartalnym) wyniósł 2,5 procent. Tymczasem analitycy szacowali wcześniej wzrost PKB na poziomie 3 procent.

Warto jednak zauważyć, że jednocześnie zrewidowane zostały dane za poprzedni kwartał. Dynamika PKB sięgnęła wówczas +0,4 proc., a nie jak wcześniej podawano -0,1 procent. To mogło lekko _ zamortyzować _ negatywny odbiór wiadomości przez inwestorów.

Zobacz, jak zareagował WIG20 na dane z USA Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks największych spółek notowanych na GPW oddał część wcześniejszych wzrostów i powrócił bliżej wczorajszego zamknięcia. W dalszym ciągu utrzymuje się jednak na niewielkim plusie.

GPW: Dane z USA zdecydują o wyniku sesji

Łukasz Pałka, godz. 13.00

Dopiero o godzinie 14.30 poznamy dane na temat amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale. Do tego czasu indeksy powinny zachowywać się spokojnie.

WIG20 wygląda dzisiaj nieco lepiej w porównaniu do pozostałych głównych indeksów w Europie, które notują niewielkie spadki. Wyraźnie widać, że inwestorzy czekają na informacje z USA. To dzisiaj najważniejszy element kalendarium

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najlepiej od rana niezmiennie radzi sobie Boryszew. Akcje spółki idą w górę o ponad 2 procent. Słabo spisują się za to notowania TPSA, która traci około 1 procenta.

GPW: Ostatnia w tygodniu sesja nie przyniesie odbicia?

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Zgodnie z tym, czego mogliśmy się spodziewać, początek piątkowego handlu na GPW nie przynosi wyraźnego odbicia indeksów. WIG20 znów nieznacznie traci.

Wydaje się, że inwestorzy wstrzymają się dzisiaj z decyzjami przynajmniej do czasu publikacji popołudniowych informacji z USA. Najnowsze dane będą dotyczyć odczytu amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał tego roku. Później jeszcze poznamy najnowszy odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 początek handlu sprzyja spółce Boryszew, rosnącej o ponad 2 procent. Inwestorzy pozbywają się za to akcji spółki energetycznej Tauron.

Inwestorzy na GPW o sytuacji na Wall Street mogą najwyżej pomarzyć

Maciej Rynkiewicz, 25.04, godz. 22.55

Najważniejsze indeksy na Wall Street, po stosunkowo dobrych dany z tamtejszego rynku pracy i wynikach finansowych giełdowych gigantów, zamykają sesję na plusie. Początek i pierwsza część sesji sugerowały jednak, że akcje zyskają nieco więcej.

Indeksy S&P500, Dow Jones i technologiczny Nasdaq zakończyły handel odpowiednio na 0,4, 0,17 i 0,62-procentowych plusach. Kupujący mogą jednak mówić o małym niedosycie, bowiem dzisiejsza zwyżka w trakcie notowań przekraczała procent. Dobrym sygnałem jest jednak fakt, że większość spółek, które do tej pory opublikowały wyniki, przebiła prognozy analityków. Na 236 spółek, które do tej pory pochwaliły się swoimi raportami, zyski blisko 73 procent okazały się wyższe od rynkowego konsensusu.

Dzięki temu indeks S&P500 znalazł się osiem punktów poniżej rekordu wszech czasów. Inwestorzy na GPW o takim wyniku mogą co najwyżej pomarzyć. Minione trzy miesiące na polskiej giełdzie to pasmo porażek kupujących.

Notowania WIG20 od końca stycznia 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks WIG20 od początku tego roku spadł już o ponad 12 procent. Co prawda korekta dotknęła wszystkie najważniejsze grupy spółek w Europie, jednak skala spadków była o niebo mniejsza niż na giełdzie w Warszawie. Niemiecki DAX w tym samym czasie stracił niecały procent, francuski CAC40 zyskał plus 2,59 proc., a brytyjski FTSE100 plus 2,66 procent. Inwestorzy w ostatnich miesiącach o wiele bardziej skłonni byli wybierać bezpieczniejsze i bardziej płynne aktywa. Czy możemy jednak mówić o kryzysie na polskim rynku kapitałowym?

Cechą charakterystyczną dla rynków rozwijających się jest nie tylko znacznie większa dynamika wzrostu w okresach światowego prosperity, ale także dużo gorsza kondycja, kiedy na rynkach leje się krew.

Tak jest i teraz, co udowadniają zmiany indeksów europejskich krajów rozwijających się. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oprócz Polski zalicza się do tego grona również Węgry, Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Turcję i Ukrainę. Dla najważniejszych indeksów większości tych państw, minione trzy miesiące wyglądały tak, jak w przypadku WIG20 - czyli nienajlepiej. Średnia okazała się niemal o dwa punkty procentowa niższa, niż w przypadku niemieckiego DAX-a.

Stopy zwrotu giełdowych indeksów. Kraje rozwijające się
źródło: Money.pl, Bloomberg.com, Stooq.com
Polska WIG20 -10,9%
Bułgaria SOFIX 3,29%
Estonia OMX TALLINN 7,93%
Litwa OMX VILNIUS 4,90%
Łotwa OMX RIGA -1,97%
Rumunia BET -5,17%
Turcja XU100 0,22%
Ukraina PFTS -8,20%
Węgry BUX -7,20%

Ostatnie trzy miesiące okazały się jednak najgorsze dla krajowego rynku akcji. Wśród wymienionych państw, to właśnie indeks WIG20 spadł najbardziej - niemal aż o 11 procent. Relatywną słabość krajowej giełdy można logicznie uzasadnić - i to przynajmniej dwoma przyczynami. Pierwsza to rządowe zamiary demontażu i nacjonalizacji środków gromadzonych w OFE, druga to rekordowo niskie rentowności naszych papierów dłużnych, które przyciągają zagranicznych inwestorów - a raczej spekulantów.

Zła wiadomość dla inwestorów liczących na wzrosty jest taka, że na horyzoncie nie pojawiają się żadne wydarzenia, które mogłyby ten trend odmienić. Mimo że powrotu do wyższych rentowności papierów dłużnych możliwy jest w każdej chwili, to jednak wciąż pod znakiem zapytania jest kwestia OFE. A fundusze zainwestowały w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie już około 100 miliardów złotych. To mniej więcej jedna piąta całej kapitalizacji krajowych firm na GPW.

Kalendarz makroekonomiczny podczas ostatniej sesji w tym tygodniu zdominują wiadomości ze Stanów Zjednoczonych. Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje annualizowaną zmianę PKB w pierwszym kwartale tego roku. Ekonomiści szacują, że dynamika wyniesie plus trzy procent względem 0,4 procent w analogicznym okresie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)