Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP zdecydowała: Stopy bez zmian

0
Podziel się:

Rada: Ostatnie informacje dotyczące gospodarki wskazują na poprawę koniunktury.

RPP zdecydowała: Stopy bez zmian
(PAP/Andrzej Grygiel)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie; główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4,00 proc.

W uzasadnieniu do swojej decyzji Rada napisała, że napływające dane wskazują na dalszy wzrost aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz nieco słabszą niż w gospodarce amerykańskiej poprawę koniunktury w strefie euro.

_ - W gospodarkach rozwiniętych utrzymuje się jednak niekorzystna sytuacja na rynku pracy, a także w dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa. Jednocześnie przyspiesza wzrost PKB w największych gospodarkach wschodzących, w tym w Chinach, gdzie w ostatnim okresie zwiększyło się też ryzyko związane z nadmiernym wzrostem kredytu i cen aktywów _ - napisała Rada w uzasadnieniu. Zwróciła uwagę, że w takich gospodarkach nastąpił wzrost bieżącej inflacji, co wynikało głównie ze wzrostu cen energii.

_ - Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki wskazują na poprawę koniunktury gospodarczej. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, relatywna stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy _ - poinformowała RPP. Dodała, że w dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów dla sektora gospodarstw domowych.

Rada przypomniała, że w grudniu 2009 r. roczna inflacja wzrosła do 3,5 proc., kształtując się na poziomie górnej granicy pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja będzie obniżana. _ W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu _ - prognozuje RPP.

Rada zwróciła uwagę na sytuację finansów publicznych. _ Podjęcie działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych sprzyjałoby stabilności makroekonomicznej oraz umożliwiło spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro _ - napisano.

RPP na razie w mieszanym składzie

Dziesięcioosobowa Rada Polityki Pieniężnej w styczniu obradowała w mieszanym składzie członków II i III kadencji. W pełnym składzie złożonym z członków III kadencji Rada spotka się na posiedzeniu w dniach 23-24 lutego.

Andrzej Bratkowski oraz Elżbieta Chojna-Duch, wybrani 8 stycznia 2010 przez Sejm, zastąpili Jana Czekaja orazMirosława Pietrewicza.Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca oraz Jan Winiecki, wybrani przez Senat 13 stycznia 2010, zastąpili Mariana Nogę, Stanisława Owsiaka orazHalinę Wasilewską-Trenkner.

Kadencja Stanisława Nieckarza, członka RPP II kadencji wybranego przez Sejm, wygasa 7 lutego 2010. Sejm wybierze trzeciego członka RPP na najbliższym posiedzeniu w dniach 9-12 lutego spośród kandydatów, którymi są:Anna Zielińska-Głębocka rekomendowana przez PO, Andrzej Kaźmierczak rekomendowany przez PiS oraz Krzysztof Jajuga rekomendowany przez SLD.

Kadencja członków RPP wybranych przez prezydenta: Dariusza Filara, Andrzeja Sławińskiego oraz Andrzeja Wojtyny wygasa 18 lutego. Wśród potencjalnych kandydatów prezydenta do nowej RPP wymienia się Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego oraz Wojciecha Roszkowskiego.

Kadencja prezesa NBP Sławomira Skrzypka, będącego jednocześnie przewodniczącym RPP, wygasa 11 stycznia 2013 roku.

Raport Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)