Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polscy rolnicy bez pełnych dopłat?

0
Podziel się:

Polskim rolnikom nie należą się już pełne dopłaty rolne. Wszyscy muszą na nie czekać według uzgodnionego podczas negocjacji akcesyjnych kalendarza - uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

UE: Polscy rolnicy bez pełnych dopłat?
(PAP/Mirosław Trembecki)

Na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku Polska zgodziła się na stopniowe zwiększanie dopłat bezpośrednich z 25 proc. w pierwszym roku do 100 proc. w roku 2013. Rzecz w tym, że potem UE rozszerzyła te zasady na nowe dopłaty w sektorach, których uzgodniony kalendarz nie obejmuje: masła, mleka w proszku, roślin energetycznych i orzechów. Wynikało to z przeprowadzonej w 2003 roku reformy wspólnej polityki rolnej.

Polska zaskarżyła decyzję do Trybunału, argumentując, że była to decyzja na niekorzyść polskich rolników, a UE nie ma prawa rozszerzać uzgodnień z Kopenhagi, które stanowią wyjątek od reguły, na nowe, uzgodnione od tego czasu dopłaty. Polski rząd uważa, że kopenhaski kompromis dotyczył tylko istniejących już wtedy dopłat w innych sektorach, zaś dopłaty do wyrobów mleczarskich, orzechów i roślin energetycznych od razu należą się polskim rolnikom w pełnej wysokości.

"Proponuję, by Trybunał stwierdził, że skarga jest dopuszczalna, ale oddalił ją co do meritum" - napisał jednak w swojej opinii Poiares Maduro. Jego opinia nie jest wiążąca, ale praktyka wskazuje, że sędziowie Trybunału często zgadzają się z linią wskazaną przez rzecznika. Wyrok oczekiwany jest po wakacjach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)