Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street: Indeksy wyraźnie w górę

0
Podziel się:

Inwestorzy kupowali akcje, mimo że agencja ratingowa Moody's zdegradowała banki.

Wall Street: Indeksy wyraźnie w górę
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Sesja na Wall Street przyniosła około 1-procentowe wzrosty, gdyż zyskiwały na wartości banki. Pozwoliło to odrobić przynajmniej część strat z poprzedniego dnia, drugiego pod względem skali spadków w 2012 roku.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,53 proc. Odpowiednio o 0,72 i 1,17 proc. wzrosły indeksy S&P500 i Nasdaq. W perspektywie tygodnia Dow stracił 0,9 proc., S&P 500 obniżył się o 0,6 proc., ale Nasdaq zyskał 0,7 procent.

Zobacz przebieg wczorajszej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Agencja ratingowa Moody's obniżyła noty piętnastu banków o globalnej skali działalności. Moody's obniżył ratingi pięciu amerykańskim bankom, trzem francuskim, dwóm szwajcarskim, trzem brytyjskim, jednemu kanadyjskiemu i jednemu niemieckiemu.

Agencja podzieliła 15 banków na trzy grupy. W pierwszej umieszczono te instytucje, które Moody's uznał za najbardziej odporne na wstrząsy na rynkach i bardziej stabilne od pozostałych. Są to: chińsko-brytyjski HSBC (obniżka ratingu z _ Aa2 _ do _ Aa3 _) amerykański JPMorgan Chase (obniżka z _ Aa3 _ do _ A2 _) oraz kanadyjski Royal Bank of Canada (obniżka z _ Aa1 _ do _ Aa3 _).

W najsłabszej grupie umieszczono amerykańskie Citigroup, Morgan Stanley i Bank of America, a także brytyjski Royal Bank of Scotland (RBS).

Przywódcy Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji uzgodnili w piątek w Rzymie, że nowym priorytetem jest podjęcie pilnych działań na rzecz wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Zgodzili się na francuski postulat przeznaczenia na ten cel 120-130 mld euro.

Podsumowując rzymskie spotkanie premier Włoch Mario Monti zapowiedział, że na najbliższym szczycie 28-29 czerwca przywódcy UE poprą _ serię działań dla ożywienia gospodarki _; ich podstawą mają być ustalenia z Rzymu.

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że w Rzymie jego rozmówcy opowiedzieli się za przeznaczeniem 1 proc. unijnego PKB na ożywienie wzrostu, by walczyć z kryzysem. To, jak wyjaśnił, kwota 120-130 mld euro, którą jego zdaniem trzeba jak najszybciej wykorzystać.

Cel 120-130 mld euro potwierdziła także kanclerz Niemiec Angela Merkel, uznając to za _ ważny sygnał _. Deklarując w imieniu uczestników spotkania gotowość do dalszych kroków na rzecz wzrostu ta orędowniczka dyscypliny budżetowej zauważyła zarazem: _ wzrost i stabilne finanse to dwie strony tego samego medalu _.

Hiszpania złoży w poniedziałek oficjalną prośbę do strefy euro o zasilenie jej banków funduszami pomocowymi z unii walutowej - poinformował minister finansów Hiszpanii Luis De Guindos podczas konferencji prasowej w Luksemburgu.

17 krajów unii walutowej zobowiązało się 9 czerwca przeznaczyć na dokapitalizowanie hiszpańskich banków do 100 mld euro, w nadziei na uratowanie instytucji obciążonych toksycznymi aktywami, których znaczną część stanowią kredyty udzielone sektorowi nieruchomości.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)