Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrona złotego. Szykuje się ogromna interwencja walutowa

0
Podziel się:

Resort finansów ujawnił jakie sumy jest w stanie zaangażować by umocnić rodzimą walutę.

Obrona złotego. Szykuje się ogromna interwencja walutowa
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Bank Gospodarstwa Krajowego do końca 2011 roku może przewalutować na rynku środki o znacznej wartości, a w 2012 roku będzie dysponował środkami do potencjalnej wymiany o wartości 16-17 mld euro - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

_ - Głębia problemów, które są w strefie euro skutkuje na kursy walutowe na całym świecie. Oczywiście ma to też wpływ na poziom wyceny złotego. Prezes NBP Marek Belka słusznie powiedział, że sam fakt obecności czy też potencjalnej obecności NBP przy w miarę stałej obecności na rynku walutowym BGK powoduje, że zmienność kursu złotego niesłychanie się ustabilizowała jak na aktualne warunki rynkowe _ - powiedział Radziwiłł.

Zobacz jak kształtował się kurs euro do złotego w ostatnich miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

_ - Prawdopodobnie będziemy musieli przez BGK przewalutować jeszcze w tym roku środki o znacznej wartości, to jest związane z płatnościami unijnymi _ - dodał._ Obecny kurs złotego nie rodzi napięć dla finansów publicznych i obsługi długu _ - podkreślił.

Wiceminister podkreślił, że BGK zawsze może pojawić się na rynku długu w momentach, kiedy zobaczymy oznaki zwiększonej spekulacji na polskich obligacjach._ - Jesteśmy przygotowani na działania niestandardowe. Sytuacja rynkowa na świecie też jest daleka od normalności _ - dodał.

Powiedział też, że projekt ustawy budżetowej na 2012 rok nie przewiduje obniżenia kapitałów BGK. Na 2011 rok taka wypłata była zaplanowana na poziomie ok. 4,9 mld zł, w przypadku gdy BGK sprzeda posiadany pakiet akcji PKO BP. Jednak ze względu na sytuację rynkową sprzedaż akcji została przesunięta na pierwszą połowę 2012 roku.

Ile mamy pieniędzy na obronę złotego?

Aktywa rezerwowe NBP na koniec sierpnia 2011 roku wynosiły ponad 307 mld złotych. Przy kursie 4,5 zł za euro daje to kwotę ponad 68 mld euro. Do tego należy dodać środki unijne, które rząd trzyma na kontach w BGK, a które w ostatnich miesiącach często wymienia na rynku walutowym. W tym roku w przeliczeniu na złotego było to 68,6 mld złotych. Obecnie z tej kwoty może być jeszcze kilkanaście miliardów złotych.

źródło: NBP, w latach 2000-2010 dane na koniec grudnia, w 2011 na koniec czerwca

Do obrony złotego mogą zostać również wykorzystane środki z elastycznej linii kredytowej, którą w 2009 roku rząd uzyskał w MFW. W jej ramach mamy do dyspozycji około 30 mld dolarów. Czyli teoretycznie wychodzi wiec - bo wiadomo, że nie ma możliwości rzucenia wszystkich rezerw na rynek walutowy - że rodzimej waluty można by bronić przez około 100 dni.

Czytaj w Money.pl komentarze analityków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t191459.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/to;tylko;gra;niemieckich;dyplomatow;przed;unijnym;szczytem,38,0,984614.html) To tylko gra niemieckich dyplomatów przed unijnym szczytem? Czy Niemcy rozpoczęli mocną dyplomatyczną ofensywę przed rozpoczynającym się jutro wieczorem dwudniowym szczytem Unii Europejskiej?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t126519.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/interwencje;ustabilizowaly;notowania;zlotego,8,0,984584.html) Interwencje ustabilizowały notowania złotego Pozostawienie stóp procentowych przez RPP na dotychczasowym poziomie nie było zaskoczeniem dla ekonomistów. Jutro uwaga inwestorów przeniesie się na EBC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t130964.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/co;czeka;nas;w;2012;roku;analitycy;odpowiadaja,208,0,982480.html) Co czeka nas w 2012 roku? Analitycy odpowiadają Deutsche Bank Corporate & Investment Banking wydał raport, w którym kompleksowo opisał możliwe scenariusze w gospodarce i na rynkach finansowych.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)