Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga na złe długi. Miej się na baczności!

0
Podziel się:

Gdy upłynie 150 dni od terminu płatności, określonego na niezapłaconej fakturze, dłużnik jest zobowiązany do skorygowania podatku VAT naliczonego.

Ulga na złe długi. Miej się na baczności!
(hesa2 - Fotolia.com)

Od 1 stycznia 2013 r. przedsiębiorcy zalegający z płatnościami muszą uważać. Zgodnie przepisami ustawy o VAT, w momencie gdy upłynie 150 dni od terminu płatności, określonego na niezapłaconej fakturze, dłużnik jest zobowiązany do skorygowania podatku VAT naliczonego.

Zgodnie z art. 89b ustawy o VAT, od konieczności dokonania korekty podatku naliczonego podatnika uchronić może wyłącznie opłacenie zaległości, najpóźniej w 150 dniu od terminu płatności. Jest to ważne nie tylko ze względu na fakt, że lustrzanej korekty może (choć nie musi) dokonać kontrahent w zakresie podatku należnego.

Zgodnie bowiem z ust. 6 ww. przepisu, niedokonanie korekty wiąże się z nałożeniem na nierzetelnego podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego, w wysokości 30% nieskorygowanej kwoty podatku, wynikającej z nieuregulowanych faktur. Jeśli zdarzy się, że podatnik za taki sam czyn ponosi już odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo skarbowe, to dodatkowego zobowiązania nie nakłada się.

Mimo, iż przepisy jasno określają obowiązki przedsiębiorców, to w kontekście ulgi na złe długi może pojawić się pewien problem. Jako że konieczność dokonywania korekty obowiązuje od początku 2013 r., wykorzystywane w firmach oprogramowanie często nie posiada funkcji automatycznego dokonywania korekty lub choćby przypominania o płatnościach. W związku z faktem, że zmiana lub choćby aktualizacja programu często wiąże się ze sporym kosztem, część podatników nie decyduje się na taki krok.

Oczywiście, przepisy prawa podatkowego nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku posiadania oprogramowania z odpowiednim modułem, jednak brak takiego nie będzie też żadnym argumentem, jeśli rzeczywiście zdarzy się nie dotrzymać terminów. Wobec tego warto zadbać o to, aby nieuregulowane płatności nie umknęły przedsiębiorcy - można do tego wykorzystać nawet najprostszy arkusz kalkulacyjny. Dzięki temu można zyskać pewność, że zapomniane zobowiązanie nie spowoduje poniesienia konsekwencji karno-skarbowych, i że nie zapomni się o ponownym odliczeniu podatku VAT w momencie, gdy zaległość zostanie uregulowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Kawa dla pracownika bez VAT-u Przedsiębiorca częstujący pracowników kawą czy herbatą podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń czy posiedzeń zarządu nie zapłaci VAT-u od zużytych artykułów.
Długi podatkowe kontrahenta. Od dziś zmiany Od 1 października przedsiębiorcy mogą narazić się na odpowiedzialność za podatek swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT.
Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki? Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowe zaprzestanie jej prowadzenia, które może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)