Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Ranking OFE: Kto będzie kusił przyszłych emerytów?

0
Podziel się:

Do końca roku akwizytorzy mogą namawiać do zmiany funduszu. Sprawdź, które mają najlepsze wyniki, a które najsłabsze.

Ranking OFE: Kto będzie kusił przyszłych emerytów?

1 maja weszły w życie zmiany dotyczące składek trafiających do Otwartych Funduszy Emerytalnych. To dobry moment na podsumowanie dokonań instytucji finansowych odpowiedzialnych za nasze przyszłe emerytury, tym bardziej, że zostało im tylko nieco ponad pół roku na pozyskiwanie klientów od konkurencji.

Od początku roku 2012 roku akwizycja OFE ma być zakazana. Można spodziewać się, że fundusze skorzystają z ostatniej szansy i wyślą swoich agentów do boju o kolejnych klientów. Po 1 stycznia 2012 r. takie działania będą bowiem surowo karane. Według nowelizacji ustawy o OFE, za skłanianie osoby fizycznej do zmiany funduszu emerytalnego będzie groziła kara grzywny nawet do 1 miliona złotych.

Dlatego zanim akwizytorzy zaczną kusić nas do zmiany funduszu, warto sprawdzić, jakie wyniki osiąga ten, do którego jesteśmy zapisani. Jeśli nie są satysfakcjonujące - warto rozważyć zmianę, nawet bez czekania na ewentualną zachętę ze strony agenta konkurencji.

Money.pl przygotował ranking funduszy emerytalnych zestawiając składane stopy zwrotu uzyskane przez poszczególne instytucje od początku działalności. Jak wynika z wyliczeń - najlepszą stopę zwrotu uzyskał Allianz Polska OFE osiągając skumulowaną stopę zwrotu w wysokości 47,16 procenta od momentu rozpoczęcia działalności.

Niewiele gorzej sprawował się OFE Polsat. Fundusz w 136 miesięcy wypracował 47,13 procent skumulowanej stopy zwrotu. Taki rezultat dał mu drugie miejsce w rankingu.

Zdecydowanie najgorzej sprawował się AEGON. Ten fundusz zapewnił zaledwie 40,33-procentowy wzrost sumy zgromadzonych składek.

źródło: Money.pl

Z innego punktu widzenia

Agenci funduszy emerytalnych często posługują się innym typem rankingu w celu reklamy własnego OFE. Struktura takiego rankingu opiera się na wzroście wartości jednej jednostki otwartego funduszu emerytalnego. Mówiąc prościej - pokazuje, jaką stopę zwrotu uzyskalibyśmy, gdybyśmy równowartość naszych składek ulokowali na samym początku funkcjonowania funduszu.

W takim zestawieniu bezapelacyjnie wygrywa OFE Polsat, osiągając o 5 procent większą stopę zwrotu od drugiego ING. Na trzecim miejscu znajduje się Generali, którego jednostka podrożała o 224,7 procenta.

Dwa otwarte fundusze emerytalne nie uzyskały 200-procentowej stopy zwrotu - Pocztylion i Allianz Polska OFE. W tym zestawieniu oba fundusze okazały się najgorsze.

źródło: Money.pl

Skąd zatem tak skrajne rezultaty Allianz Polska OFE? Otóż na początku działalności fundusz ten zachowywał się relatywnie słabo. Wtedy jednak dysponował niewielkimi funduszami, co sprawia, że stopy zwrotu uzyskane na początku dekady mają niewielką wagę.

Z drugiej strony w ostatnich trzech latach Allianz OFE działał bardzo dobrze osiągając porównywalnie wyższe stopy zwrotu. W tym wypadku jednak zarządzał znacznie większymi funduszami, co przekłada się na większą wagę ostatnich wzrostów. Ten czynnik powoduje, że Allianz OFE jest liderem rankingu według składanej stopy zwrotu.

Jak zmienić OFE

Przejście z jednego funduszu do drugiego jest możliwe jeśli podpiszemy umowę z nowym i powiadomimy o tym na piśmie dotychczasowy. Możemy to zrobić w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak, że nasze zgromadzone środki od razu zostaną przeniesione. Fundusze mogą je przelewać między sobą jedynie w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada. Jest to tzw. dzień wypłaty transferowej.

Żeby zdążyć na jeden z tych terminów, umowę z nowym funduszem musimy zawrzeć do 25 dnia poprzedniego miesiąca, czyli odpowiednio do: 25 stycznia, 25 kwietnia, 25 lipca lub 25 października.

Jeśli jesteśmy uczestnikami danego OFE krócej niż dwa lata, to zmiana funduszu kosztuje. Okres ten liczy się od ostatniego dnia miesiąca, w którym przystąpiliśmy do OFE. Przykładowo, jeśli nastąpiło to 1 stycznia 2010 roku, bezpłatna zmiana będzie możliwa dopiero w lutym 2012 roku. W pierwszym roku opłata za zmianę wynosi 160 zł, natomiast w drugim 80 złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;o;tysiac;zl;wyzsze;od;przecietnej;z;zus,96,0,822112.html) Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t137859.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/seria;debat;emerytalnych;u;prezydenta,210,0,816850.html) Seria debat emerytalnych u prezydenta Najbliższa debata u prezydenta - pod hasłem "Jak zapewnić godziwe emerytury" - odbędzie się 18 maja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;trzeba;wydluzyc;wiek;emerytalny,9,0,809737.html) Balcerowicz: Trzeba wydłużyć wiek emerytalny - _ Robią to kraje bogatsze niż Polska _ - mówi ekonomista.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)