Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: Skarb Państwa traci na braku kontroli e-handlu

0
Podziel się:

Masowo płacenia podatków unikają ci, którzy mają najniższe dochody z internetowej sprzedaży.

NIK: Skarb Państwa traci na braku kontroli e-handlu
(Nyul/Dreamstime)

Na internetowych unikach i szarej e-strefie skarb państwa traci codziennie ogromne kwoty. Po jednej tylko akcji kontrolnej, zleconej urzędom przez NIK odzyskano blisko 3,5 mln złotych. Z badań kontrolerów wynika, że na skalę masową płacenia należnych podatków unikają osoby, które osiągają najniższe dochody ze sprzedaży przez internet. Rocznie może to być nawet 400 tys. zł.



Wielu internetowych przedsiębiorców unika opodatkowania, bo urzędy skarbowe i celne mają problemy z kontrolą sklepów i usługodawców, działających w Internecie. Ministerstwo Finansów oraz podległe mu urzędy skarbowe i celne nie stworzyły wspólnej metody kontrolowania internetowej działalności gospodarczej. Nie ma systemu przeszukiwania i monitorowania obszarów potencjalnych nadużyć.

W opinii NIK to Ministerstwo Finansów - jako odpowiedzialne za realizację dochodów z podatków i nadzór nad kontrolą skarbową - powinno najmocniej angażować się w porządkowanie obszaru e-handlu.

Tymczasem urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, które podejmują próby ściągania należności nie mają wystarczającego oparcia w przepisach prawa. Działania legislacyjne, podejmowane przez resort finansów zakończyły się połowicznym sukcesem: znowelizowano ustawę skarbową. Wciąż nie wprowadzono jednak zmian w Ordynacji podatkowej, umożliwiających szybką i skuteczną identyfikację podatników działających w internecie. Co więcej, prowadzenie stałego monitoringu w wybranych branżach zlecono urzędom dopiero w połowie 2009 r.

Służby skarbowe i celne podejmują doraźne akcje w oparciu o samodzielnie tworzone programy wyszukiwawcze. NIK odnotowuje stały, znaczący wzrost liczby prowadzonych kontroli. W przypadku urzędów kontroli skarbowej kontrole e-handlu stanowiły 1,2 proc. wszystkich kontroli w 2007 roku, w 2008 - blisko 2 proc., a w I połowie 2009 - już niemal 3 proc. Najsłabiej w tym zestawieniu wypada Służba Celna. Zaledwie jedna izba - w Olsztynie, spośród pięciu sprawdzonych, podejmowała kontrole e-handlu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t87391.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/polacy;wydali;w;internetowych;sklepach;9;6;miliarda;zlotych,106,0,566890.html) Polacy wydali w internetowych sklepach 9,6 miliarda złotych
Urzędy, które podejmują działania napotykają na dwa zasadnicze problemy: brak odpowiedniego sprzętu komputerowego i nieograniczonego dostępu do internetu; ograniczenie dostępu do danych pozwalających zidentyfikować osoby zaangażowane w e-handel. Zdarzały się przypadki odmowy udostępnienia informacji przez portale aukcyjne (np. Allegro) oraz podawania fałszywych danych przez prowadzących handel. Problem ten występował we wszystkich skontrolowanych urzędach skarbowych

Brak definicji, precyzującej pojęcie e-handlu uniemożliwia ustalenie jego rzeczywistego obszaru. Potoczne rozumienie ogranicza e-handel do transakcji w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych. W rzeczywistości jest to obszar znacznie szerszy, obejmujący wiele usług elektronicznych m.in. tworzenie i utrzymywanie witryn internetowych, dostarczanie oprogramowania, a także gry losowe. Według NIK należy wprowadzić przepisy, które nie ograniczą e-handlu, a jednocześnie pomogą likwidować _ szarą strefę _ oraz eliminować możliwość ukrywania dochodów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t93213.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kasy;fiskalne;i;e-handel;na;celowniku;fiskusa,22,0,601622.html) Kasy fiskalne i e-handel na celowniku fiskusa Tylko w ubiegłym roku Urzędy Kontroli Skarbowej zmusiły podatników do zapłaty ponad 2 mld złotych zaległych podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t87391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/bruksela;zadowolona;e-zakupy;coraz;bezpieczniejsze,161,0,676769.html) Bruksela zadowolona: e-zakupy coraz bezpieczniejsze Sklepy w sieci lepiej przestrzegają praw konsumentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/handlujesz;na;allegro;-;uwazaj;na;kontrole,43,0,629291.html) Handlujesz na Allegro - uważaj na kontrolę Ruszają kontrole na Dolnym Śląsku. Największym oszustom grożą dwa lata więzienia.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)