Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów. Są coraz bardziej doświaczeni, rosną ich oszczędności

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych już po raz trzynasty zbadało, kto inwestuje na giełdzie.

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów. Są coraz bardziej doświaczeni, rosną ich oszczędności
(Fotolia)

Prawie połowa drobnych graczy obecnych na warszawskiej giełdzie odnotowała w 2014 roku zyski ze swoich inwestycji - wynika najnowszej wersji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, opublikowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Narzekają oni jednak na to, że muszą płacić 19-procentowy "podatek Belki".

Jak wynika z opublikowanej w czwartek już 13. edycji badania, wśród drobnych inwestorów wciąż dominują mężczyźni. Kobiety stanowią wśród giełdowych graczy niecałe 24 procent. Większość inwestorów, bo aż prawie 70 procent ma wykształcenie wyższe. W zdecydowanej większości są to osoby w przedziale wiekowym od 25 do 55 lat. Osoby starsze stanowią 14 procent wśród inwestorów, a młodsze - niecałe 9 procent. Co bardzo ciekawe, właśnie odsetek tych najmłodszych inwestorów (18-25 lat) spadł od 2009 roku z poziomu 25 procent.

Według badania SII dla zdecydowanej większości inwestorów gra na giełdzie jest tylko dodatkowych zajęciem, które wykonują "po godzinach". Zawodowych inwestorów giełdowych, dla których handel na rynku stanowi główne źródło dochodu, jest tylko 3 procent. Niecałe 10 procent graczy to emeryci i renciści.

Mamy za to coraz więcej doświadczonych inwestorów. Aż trzy czwarte z nich jest obecnych na giełdzie dłużej niż 5 lat, a niemal jedna piąta jest obecna na parkiecie dłużej niż 15 lat. Dla porównania, w poprzednich latach było odwrotnie - na rynek przybywało coraz więcej niedoświadczonych graczy, co można wiązać z większą liczbą debiutów spółek Skarbu Państwa i ofertami publicznymi w ramach tzw. akcjonariatu obywatelskiego.

Z roku na rok rośnie również wartość środków, które inwestorzy mają w swoich portfelach. Oszczędnościami na giełdzie w wysokości od 100 do 500 tysięcy złotych może dziś pochwalić się ponad 5 procent drobnych inwestorów. Tymczasem jeszcze w 2012 roku ten odsetek sięgał 2 procent.

Większość inwestorów (36 proc.) ma portfele o wartości od 10 do 50 tysięcy złotych.SII zapytało również drobnych inwestorów o to, co jest dla nich największym problemem, jeżeli chodzi o lokowanie pieniędzy na giełdzie. Prawie 40 procent z nich narzeka na zbyt małą płynność rynku, która często uniemożliwia sprzedaż akcji. Dla prawie 35 procent inwestorów problemem jest również podatek od zysków kapitałowych, a więc 19-procentowy "podatek Belki". Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tylko 6 procent graczy narzeka na jakość instytucji rynkowych.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)