Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Romowie w Polsce. Jak ich kształcić?

0
Podziel się:

30 procent młodych Romów nie chodzi do szkoły - tak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Romowie w Polsce. Jak ich kształcić?
(sxc.hu/gokoroko)

Samorządy starają się to zmienić, dlatego w szkołach tworzone są klasy integracyjne, powstają też specjalne programy nauczania. Edukacyjne zaniedbania mają potem poważne konsekwencje.

Bez wykształcenia i kwalifikacji Romom trudniej jest znaleźć pracę i swoje miejsce w lokalnej społeczności. Władze Radomia starają się temu zaradzić i jak przypomina odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent miasta Ryszard Fałek od dziesięciu lat samorząd robi wiele, by wyrównywać szanse dzieci polskich i romskich. Jednym ze sposobów jest zatrudnienie asystentów, którzy są stale w kontakcie z romskimi rodzinami i pilnują, by najmłodsi realizowali obowiązek szkolny.

Ich zadaniem jest także przygotowywanie specjalnych programów edukacyjnych, organizowanie festynów i imprez, dzięki którym uczniowie mają możliwość poznania się i zaakceptowania różnic.

Karol Kwiatkowski, prezes Centralnej Rady Romów w Polsce docenia wysiłek radomskiego samorządu. Jego zdaniem jest znacznie lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale i tak pozostało wiele do zrobienia. W Polsce według ostatniego spisu ludności mieszka 17 tysięcy Romów.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaka przyszłość czeka polskich nauczycieli? Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie omawiany projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
Rząd przeznaczy 180 mln na wyprawki szkolne Uczniowie niepełnosprawni mają prawo ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
Szykują rewolucję w szkole. Zamiast książek... Pół miliona złotych ma kosztować produkcja jednego podręcznika elektronicznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)