Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Piechociński zdecydowanie: Polska i Azerbejdżan mogą zwiększyć handel do 1 mld USD

0
Podziel się:

W ciągu 2-3 lat Polska i Azerbejdżan mogą zwiększyć wymianę handlową do co najmniej 1 mld dolarów, a inwestycje polskiego kapitału w Azerbejdżanie w najbliższych latach nie powinny być mniejsze niż 100 mln USD - ocenił w środę wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński zdecydowanie: Polska i Azerbejdżan mogą zwiększyć handel do 1 mld USD
(Money.pl)

Podsumowując swą wizytę w Baku przypomniał, że w 2014 roku ta wymiana sięgała 171 mln USD. Wraz z azerbejdżańskim prezydentem Ilhamem Alijewem oraz ministrami energetyki i gospodarki - Natigiem Alijewem i Szahinem Mustafajewem - zgodzili się co do tego, że potencjał współpracy jest zdecydowanie większy.

- Cieszę się, że z SOCAR-em, wiodącą euroazjatycką firmą gazu i ropy, trwają bardzo zaawansowane rozmowy o współpracy - powiedział Piechociński dziennikarzom na konferencji prasowej w stolicy Azerbejdżanu. Dodał, że spodziewa się także domknięcia spraw współpracy w obszarze techniki i rolnictwa.

Wicepremier przebywał w Baku z trzydniową misją gospodarczą, w trakcie której spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych. Piechocińskiemu towarzyszyła grupa polskich przedsiębiorców, która uczestniczyła w rozmowach z ministrami oraz miejscowym biznesem.

Janusz Piechociński wskazał, że także "była to misja pracowników, najlepszych polskich praktyków i prawników, jeśli chodzi o europejski trzeci pakiet gazowy". Polska zadeklarowała bowiem wsparcie prawne dla Azerbejdżanu w kwestii zakupionych przez władze gazociągów w Grecji oraz współpracy z Komisją Europejską.

Wicepremier przypomniał, że w ubiegłym roku Ministerstwo Gospodarki zaliczyło Azerbejdżan do grupy priorytetowych krajów polskiej ekspansji gospodarczej. -Jesteśmy w tych działaniach bardzo konsekwentni, ten program będzie kontynuowany - podkreślił.

Na działania Polski na rzecz relacji z regionem Morza Kaspijskiego zwrócił również uwagę należący do delegacji prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman. Wizyty świadczą według niego o tym, że Polsce bardzo zależy na odkrywaniu tych krajów dla polskiego biznesu.

Prezes w rozmowie z PAP i IAR przyznał, że sięgające 171 mln dolarów dotychczasowe obroty wymiany handlowej Polski z Azerbejdżanem nie są imponujące. Uznał jednak Azerbejdżan za jeden najbardziej stabilnych krajów regionu.

W misji wicepremiera wzięli udział m.in. przedstawiciele polskich przedsiębiorstw: Gaz System S.A., Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Geofizyki Kraków, Geofizyki Toruń, Grupy LOTOS.

Majman tłumaczył, że dla polskich przedsiębiorców związanych z poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu w Azerbejdżanie otwiera się nowy rynek. - To jest ten nowy akcent dzisiejszej wizyty: to, że przyjechały głównie firmy, które świadczą usługi dla światowego przemysłu nafty i gazu, i chcą to robić w Azerbejdżanie - podkreślił Majman.

Majman wskazał też, że Polska w Azerbejdżanie ma m.in. interesy związane z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem spogląda na realizację projektów wpisujących się w koncepcję Gazowego Korytarza Południowego - dodał.

Zdaniem prezesa PAIiIZ tego rodzaju misje mają wykorzystać przedstawiciela władzy wykonawczej jako lodołamacz, jako kogoś, kto otwiera drzwi dla przedsiębiorców albo pomaga im się wspiąć na taki szczebel pierwszych kontaktów, jaki byłby nie do pomyślenia bez premiera, ministra czy innego wyższego urzędnika.

- Te wyprawy mają szczególny sens w krajach, gdzie bardzo przeplata się polityka i gospodarka. Jeżeli polska firma ma tu odnosić sukcesy, dobrze, jeśli przyjeżdża pod tym rządowym parasolem - wyjaśnił.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)