Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizy dla Ukraińców. Za wcześnie na ich zniesienie

0
Podziel się:

Następny raport KE ma przedstawić przed końcem 2015 roku.

Wizy dla Ukraińców. Za wcześnie na ich zniesienie
(Leonid Andronov/wikimedia (CC BY 3.0))

Komisja Europejska pochwaliła w piątek Ukrainę i Gruzję za postępy w realizacji planu, którego celem ma być liberalizacja wizowa z Unią Europejską. W swych raportach nie zaleca jednak na razie zniesienia przez UE wiz dla mieszkańców tych krajów.

Zarówno Ukraina, jak i Gruzja liczyły, że na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze 21 i 22 maja unijni przywódcy podejmą polityczne decyzje, otwierające drogę do zniesienia wiz.

W opublikowanym w piątek raporcie na temat realizacji planu działań na rzecz liberalizacji wizowej Komisja wskazuje, że Ukraina zrobiła postępy mimo konfliktu zbrojnego na wschodzie tego kraju.

- Z oceny wynika, że mimo wyjątkowych okoliczności, w obliczu których stoi obecnie Ukraina, osiągnięto godne uwagi postępy we wdrażaniu kryterium drugiego etapu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej - ocenia KE. - Znaczące wysiłki, podjęte przez władze ukraińskie doprowadziły do przyjęcia spójnych ram prawnych oraz zaangażowania w reformy instytucjonalne.

Bardzo ważnym krokiem w ocenie KE było m.in. rozpoczęcie 12 stycznia 2015 r. wydawania paszportów biometrycznych, spełniających kryteria Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

Komisja podkreśla, że priorytetem jest wdrażanie przyjętych ustaw, szczególnie w dziedzinach polityki azylowej, walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną, handlu ludźmi i niedyskryminacji.

Z powodu konfliktu w Donbasie Komisja nie mogła ocenić stanu kontroli całej granicy ukraińskiej. To jest też jedną z głównych przeszkód dla rychłego zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców. W raporcie wskazuje na konieczność zapewnienia skutecznej kontroli nad "linią administracyjną" z zaanektowanym przez Rosję Krymem i Sewastopolem oraz nad linią kontaktową na wschodzie Ukrainy.

Także Gruzja, pomimo znaczących postępów, musi kontynuować wdrażanie zaleceń planu działań, szczególnie w sprawach azylu, walki z korupcją, handlu ludźmi i handlu narkotykami - oceniła KE.

- Gruzja i Ukraina pokazały wielkie zaangażowanie w wypełnianie kryteriów z drugiego etapu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej. Jest bardzo ważne, by kontynuowały tę ciężka prace w nadchodzących miesiącach - oświadczył komisarz UE ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Następny raport KE ma przedstawić przed końcem 2015 r.

Pierwszym krajem Partnerstwa Wschodniego UE, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefa Schengen była Mołdawia. Obywatele tego kraju posiadający biometryczne paszporty mogą podróżować do UE bez wiz od maja ub. roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina nie wpuści Rosjan bez paszportów Decyzję o zmianie zasad przekraczania granicy rząd Ukrainy podjął w styczniu. Premier Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że zmiany te podyktowane są koniecznością wzmocnienia kontroli.
Ważny dzień w Brukseli. Nowy szef KE Juncker ma zastąpić na stanowisku przewodniczącego Komisji Portugalczyka Jose Barosso. Decyzja państw UE w sprawie jego nominacji nie będzie jednak jednomyślna, jak miało to miejsce w przeszłości przy wyborze szefa KE.
Ukraińcy bez wiz? Może już w tym roku Już 2 czerwca odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej, na którym zapadnie decyzja, czy Ukraina zakończyła pierwszą fazę planu działań na rzecz liberalizacji reżimu wizowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)