Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Prezes GPW o największych tegorocznych debiutach i otwarciu na rynek walutowy

0
Podziel się:

- Liczę na większe transakcje niż te w 2014 roku - mówi Paweł Tamborski. Ujawnia, jak zamierza poprawić płynność akcji i zachęcić Polaków do inwestowania na giełdzie.

Prezes GPW o największych tegorocznych debiutach i otwarciu na rynek walutowy

- Jestem optymistą, to będzie dobry rok. Nawet 30 spółek zadebiutuje na warszawskim parkiecie - mówi Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych i dodaje, że GPW rozważa otwarcie na obrót walutami. W rozmowie z Money.pl przyznaje, że duży spadek liczby akcji w wolnym obrocie to efekt reformy emerytalnej.

W 2014 r. na rynku głównym zadebiutowało 28 spółek, o 5 więcej niż w 2013 r. Ich łączna kapitalizacja wyniosła 5,72 mld zł wobec 15,6 mld zł rok wcześniej. W tym roku prezes GPW nie kryje optymizmu i mówi nawet o 30 debiutach. Jak dotąd od początku roku na warszawskim parkiecie debiutowało pięć spółek, między innymi Idea Bank. - W tej chwili jesteśmy w trakcie dwóch transakcji, w tym Wirtualnej Polski - mówi.

Pytany o niską płynność na GPW Tamborski przyznał, że duży wpływ na duży spadek liczby akcji w wolnym obrocie miała reforma emerytalna i zmiany w OFE. - Pracujemy nad odblokowaniem płynności, która - można powiedzieć - zamrożona jest w funduszach emerytalnych. Liczymy na to, że uda się doprowadzić do sytuacji, że fundusze emerytalne będą mogły pożyczać akcje. W ten sposób udałoby się odblokować płynność - ujawnia Paweł Tamborski.

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )

Prezes GPW mówi też o przyciąganiu do Polski firm zagranicznych i zachęcaniu ich do wejścia na warszawski parkiet oraz o możliwości powrotu do pomysłu połączenia GPW z zagranicznymi parkietami, w tym z giełdą w Wiedniu.

- Liczę na to, że KNF zachowa umiar i zasadę proporcjonalności w nadzorowaniu spółek z New Connect, które zostały zobowiązane do raportowania według nowych zasad - mówi Paweł Tamborski.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. Program bogaty jest w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego.

Portal Money.pl i Biztok.pl relacjonują to wydarzenie. Na naszych stronach nie zabraknie sprawozdań z najważniejszych debat oraz wywiadów z uczestnikami konferencji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)