Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Zmiana warty na giełdzie. Fatalne dane z Polski

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegł mijający tydzień na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Doskonałe dane makroekonomiczne z zagranicy i fatalne informacje z polskiej gospodarki. Pod tym znakiem upłynął nam trzeci tydzień stycznia na warszawskiej giełdzie. WIG20 się broni, na małych spółkach trwa hossa, a złotego dotknęła mocna przecena.

Za największe rozczarowanie minionego tygodnia możemy spokojnie uznać piątkową publikację danych o produkcji przemysłowej w Polsce. Analitycy co prawda spodziewali się, że grudniowy odczyt i tak będzie słaby i pokaże spadek nawet o 6,9 procent r/r. Tymczasem, jak podał GUS, produkcja przemysłowa w Polsce była w grudniu niższa aż o 10,6 procent w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku. To najgorszy wynik od kwietnia 2009 roku.

A potwierdza on to, że polska gospodarka wyraźnie spowalnia i jednocześnie daje niemal pewność, że cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany. O ile giełda warszawska giełda nie zareagowała na te dane przeceną, to już złoty wyraźnie poszedł w dół, tracąc znacznie ponad 1 procent wobec głównych walut.

Mijający tydzień dla inwestorów giełdowych upłynął pod znakiem obrony przed wyraźniejszym spadkiem indeksu WIG20. Wyraźnie widać, że po grudniowych wzrostach przyszedł czas na odpoczynek i realizację zysków. Kluczowe wydaje się jednak to, czy główny giełdowy wskaźnik utrzyma się powyżej poziomu 2.550 punktów.

Na mały spółka hossa trwa za to w najlepsze. Indeks sWIG80 jest obecnie na poziomie najwyższym od sierpnia 2011 roku. O potencjale małych spółek i o tym, czy warto je kupić, piszemy szerzej w raporcie Money.pl.

Zobacz główne indeksy GPW w czasie ostatnich sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

I chociaż dane z polskiej gospodarki wypadły fatalnie, to przynajmniej w tym tygodniu napłynęło do nas kilka pozytywnych informacji z zagranicy. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazały się wieści z amerykańskiego rynku pracy. Okazało się, że w ubiegłym tygodniu po zasiłki dla bezrobotnych po raz pierwszy zgłosiło się 335 tysięcy osób, co jest wynikiem najlepszym od pięciu lat.

Bardzo dobre okazały się również informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Zgodnie z nimi w grudniu Amerykanie rozpoczęli 954 tysiące nowych inwestycji, co oznacza wzrost mniej więcej o jedną trzecią w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku.

Z kolei w piątek inwestorzy mogli przekonać się o tym, że również z chińską gospodarką nie jest najgorzej. Według danych za ostatni kwartał ubiegłego roku, wzrost PKB w chińskiej gospodarce wyniósł 7,9 procent r/r w porównaniu do 7,4 procent w poprzednim kwartale.

Jednak część inwestorów zapamięta być może mijający tydzień przede wszystkim jako czas, w którym nastąpiła zmiana warty na stanowisku prezesa warszawskiej giełdy. Po sześciu latach pożegnał się z nią Ludwik Sobolewski. Został on odwołany po tym, gdy wyszło na jaw, że za pośrednictwem swojego współpracownika miał namawiać spółki notowane na New Connect do tego, by finansowały produkcję filmu, w którym zagrała jego partnerka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)