Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Kodeksie pracy. Od środy prace w Sejmie

0
Podziel się:

Zmiany mają wpłynąć na większą stabilność zatrudnienia i ograniczyć stosowanie przez pracodawców długoterminowych umów na czas określony.

Zmiany w Kodeksie pracy. Od środy prace w Sejmie
(Piotr Bławicki / East News)

W najbliższą środę posłowie rozpoczną prace nad ograniczeniem stosowania umów terminowych - powiedział na spotkaniu z pracodawcami i związkowcami minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz (na zdjęciu). Zmiany mają wpłynąć na większą stabilność zatrudnienia i ograniczyć stosowanie przez pracodawców długoterminowych umów na czas określony.

Zaznaczył, że umowy terminowe mają być ograniczone do 33 miesięcy a z okresem próbnym do 36 miesięcy. Na chwilę obecną w Kodeksie pracy jest tylko jedno ograniczenie - liczbowe . Dozwolone są dwie umowy na czas określony, natomiast trzecia automatycznie staje się umowę stałą. Pracodawcy - jak pokazuje praktyka - zawierają jednak umowy o pracę na określony, niejednokrotnie bardzo długi okres (na przykład 5 lub 10 lat) bez obiektywnego uzasadnienia.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na czas określony Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zrównane zostaną również okresy wypowiedzeń. Będą takie same dla pracowników zatrudnionych na czas określony, jak i dla tych, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony.

Zgodnie z projektem, jeśli staż pracy w danej firmie wynosi do 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Gdy staż wyniesie od pół roku do trzech lat, byłby to miesiąc, a gdy staż przekroczy trzy lata, wówczas okres wypowiedzenia wyniósłby 3 miesiące. Obecnie okres wypowiedzenia umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia wynosi dwa tygodnie.

Z danych GUS wynika, że zmiany dotyczyć będą ponad 10 milionów Polaków. Tyle bowiem osób, spośród wszystkich _ etatowców, _zatrudnionych jest na podstawie czasowych umów o pracę.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec z umowami na czas określony przedłużanymi w nieskończoność Maksymalnie będzie można przepracować w ten sposób trzy lata. Później pracownik musi dostać umowę na czas nieokreślony.
Dodatkowy urlop za... zwolnienie z pracy Pracodawca musi dać ci kilka dni wolnego na znalezienie nowego zatrudnienia.
Oto umowa, której nie da się wypowiedzieć Czasami jedynym sposobem na wcześniejsze odejście z pracy jest narażenie się na zwolnienie dyscyplinarne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)