Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekta, a może dalsze wzrosty na GPW? Zobacz prognozy analityków

0
Podziel się:

Tym razem analitycy są niemal zgodni. Typują także 10 spółek spoza WIG20, które mogą być atrakcyjnym celem dla inwestorów.

Korekta, a może dalsze wzrosty na GPW? Zobacz prognozy analityków
(Andreyuu/iStockphoto)

Rozpoczęta w styczniu korekta na WIG20 może jeszcze potrwać, ale nie powinna być głęboka. Spadków analitycy nie spodziewają się natomiast w przypadku spółek średnich i małych. Ich zdaniem, w górę sukcesywnie piąć się powinny szczególnie te ostatnie. Eksperci podjęli także wyzwanie i wytypowali 10 przedsiębiorstw, które mogą być atrakcyjnym celem dla inwestorów.

Początek roku nie wypada na korzyść posiadaczy akcji największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. WIG20, w listopadzie i grudniu, poszedł w górę o kilkanaście procent, natomiast w pierwszej połowie stycznia notował już spadki. Dodatkowo, indeks naruszył też poziom 2.550 pkt, który w krótkim terminie miał wspierać kupujących.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jak dotąd korekta nie sięgnęła spółek średnich i małych. Podczas, gdy indeks największych spółek notowanych na GPW zmagał się z istotnym wsparciem, sWIG80, czyli wskaźnik grupujący 80 małych spółek, wyznaczał nowe tegoroczne rekordy i piął się na poziomy nieobserwowane od sierpnia 2011 roku.

Korekta na WIG20. Sprawdź, jak radziły sobie indeksy spółek średnich i małych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czy korekta na WIG20 jeszcze potrwa? Gdzie potencjalnie może się zakończyć? Czy średnie i małe spółki będą mocniejsze od blue chipów również w dłuższym terminie? Na te pytania dla Money.pl odpowiedziały osoby, które na co dzień zajmują się obserwacją rynków. Analitycy z instytucji finansowych wypunktowali również najważniejsze wydarzenia, które w najbliższym czasie będą rzutować na decyzje inwestorów.

W centrum uwagi wciąż USA

Zdaniem ekspertów kluczowe czynniki, które będę determinowały sytuację na giełdowych parkietach w dalszym ciągu będą pochodzić ze Stanów Zjednoczonych. Te najważniejsze to kwestia podniesienia limitu zadłużenia i wyniki za ostatni kwartał publikowane przez amerykańskie spółki. Informacje zza Oceanu nie są jednak jedynymi, które warto pilnie śledzić.

Łukasz Bugaj z DM BOŚ zwraca także uwagę na jeszcze jedną kwestię. - _ Zarówno temat podniesienia limitu zadłużenia w USA, jak i niepewny wynik wyborów we Włoszech, to potencjalnie spore ryzyko dla wzrostów. Oba wydarzenie skumulują się w drugiej połowie lutego, ale na rynkach będzie o nich głośno już dużo wcześniej _ - uważa analityk.

Eksperci poruszają także temat dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce, co byłoby dobrą wiadomością dla giełdowych graczy. - _ Największy wpływ na decyzje inwestorów może mieć dzisiejsza publikacja danych o produkcji przemysłowej. Odczyt poniżej oczekiwań wraz z niską inflacją - 2,4 proc. w grudniu - może skłonić RPP do kontynuacji obniżek stóp procentowych, która zgodnie z ostatnimi wypowiedziami prezesa NBP nie jest pewna - _ uważa Krzysztof Kozieł z BGŻ.

Jak głęboka korekta na WIG20?

Indeks największych spółek notowanych na polskiej giełdzie od początku listopada do trzeciego stycznia zyskał ponad 13 procent. Następnie poszedł w dół o niemal 4 procent i co ważniejsze - pokonał istotny w krótkim terminie poziom wsparcia na poziomie 2.550 punktów. To mogłoby zwiastować pogłębienie korekty, ale już dzień po tym wydarzeniu sytuacja diametralnie się odwróciła.

- _ Do gry znów włączyli się inwestorzy kupujący akcje. Ich decyzje sprawiły, że WIG20 powrócił powyżej istotnego poziomu wsparcia 2.550 punktów i tym samym zanegował wcześniejszy spadek. Zwyżkę potwierdziły solidne obroty. Choć nie oznacza to jeszcze, że indeks ruszy teraz na nowe szczyty, to z pewnością zmniejsza prawdopodobieństwo głębszej korekty _ - uważa Łukasz Bugaj.

Zobacz, jak WIG20 radzi sobie od początku listopada 2012 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ Oczekiwanie na dalsze spadki jest obecnie już tak powszechne, że nie zdziwiłbym się, gdyby ta korekta wciąż jeszcze nie nastąpiła. Fakt, że nawet najmniejsze przeceny są wykorzystywane do szybkich zakupów, pokazuje, że na rynku wciąż jest spora grupa inwestorów wierzących w kontynuację wzrostów - _uważa Tomasz Jachowicz, analityk BM DnB Nord.

Nieco ostrożniejszy w swoich prognozach jest Sebastian Trojanowski z Noble Securities. - _ Jedna sesja wiosny jeszcze nie czyni. Dynamika ruchu w górę była zaskakująco duża, ale nie przekreśla ona jeszcze scenariusza zakładającego korektę. Choć prawdopodobieństwo głębszych spadków nieco się zmniejszyło, to wciąż nie wykluczyłbym zniżki w okolice 2.460 punktów _ - prognozuje analityk.

Podczas gdy na blue chipach obserwowaliśmy realizację zysków, dobre humory nie opuszczają posiadaczy akcji, niezwykle popularnych w czasach największej hossy na GPW w latach 2004-2007, MiS-iów.

Akcje średnich i małych spółek, które w 2007 roku pogrążyły portfele tysięcy inwestorów indywidualnych i posiadaczy jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, od początku 2013 roku radzą sobie zdecydowanie lepiej niż papiery największych przedsiębiorstw notowanych na GPW.

Warto także odnotować fakt, że w tym roku indeks małych spółek (sWIG80) znalazł się na najwyższym poziomie od sierpnia 2011 roku. - _ Odwilż na rynku spowodowała większe zainteresowanie inwestorów indywidualnych mniejszymi podmiotami. Ten pozytywny trend może jeszcze potrwać _ - prognozuje Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8.

Zobacz notowania sWIG80 od sierpnia 2011 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W dalsze wzrosty MiS-iów wierzą także inni analitycy. - _ Na średnich spółkach korekta już trwa, ale jest niezwykle łagodna. Z kolei sWIG80 również doświadcza korekt, ale krótkich i płytkich. Taki obrót sprawy jest dość klasyczny dla sektora mniejszych przedsiębiorstw, gdzie trendy trwają dłużej i przebiegają w sposób bardziej liniowy niż na dużych spółkach. Wzrosty mogą zatem jeszcze potrwać _ - prognozuje Łukasz Bugaj.

-_ sWIG80 wciąż ma jeszcze wiele do odrobienia zarówno w stosunku do poziomów z kwietnia-maja 2011 roku - około 20 procent - jak i szczytu z 2007 roku: ponad 100 procent. Nie spodziewałbym się obecnie istotnej korekty lecz drobnych, naturalnych przecen w kształtującym się trendzie wzrostowym. MiS-ie powinny radzić sobie lepiej od blue chipów _ - wtóruje mu Tomasz Jachowicz.

Nieco bardziej stonowany w swoich prognozach jest Krzysztof Kozieł. - _ Wyceny większych spółek mogą wydawać się mało atrakcyjne dla inwestorów, dlatego notowania sWIG80 utrzymują się w trendzie wzrostowym. Mimo tego uważam że w przypadku negatywnych informacji o charakterze makroekonomicznym, w przypadku mniejszych spółek również dojdzie do realizacji zysków _- uważa analityk Biura Maklerskiego BGŻ.

Na które spółki warto postawić?

Rynkowi eksperci wytypowali także 10 spółek spoza indeksu WIG20, które mogą być obecnie atrakcyjnym celem dla inwestorów giełdowych. Co ciekawe, wśród ich typów pojawiły się - nie będące w ostatnich miesiącach w kręgu zainteresowania giełdowych graczy - spółki z branży budowlanej, czy deweloperskiej.

Spółki typowane przez analityków
Analityk Instytucja Spółka Powód
Łukasz Bugaj DM BOŚ Grajewo * spółka poprzez sprzedaż fabryk w Rosji dostała zastrzyk potrzebnej gotówki * inwestorzy to doceniają, a kurs opuścił górą przedział, w którym znajdował się od wielu miesięcy
Łukasz Bugaj DM BOŚ Elektrotim * spółka z nielubianego sektora budowlanego, ale mająca ekspozycję na perspektywiczny rynek zamówień w energetyce * jej kurs od pewnego czasu rośnie, ale istnieje jeszcze potencjał do dalszych zwyżek, szczególnie, że czekanie na kontynuację pozytywnego trendu z pewnością umili wypłacana regularnie sowita dywidenda
Tomasz Jachowicz BM DnB Nord Millennium * spekulacje o sprzedaży * atrakcyjna wycena (wskaźnik ceny do wartości księgowej 1,26 i ceny do zysku 12,50)
Tomasz Jachowicz BM DnB Nord Apator * silny trend wzrostowy * zwiększający się udział w zestawieniach aktywów OFE
Krzysztof Kozieł BM BGŻ Neuca * dwukrotny wzrost zachorowań na grypę i przeziębienie w sezonie epidemicznym 2012/13, co daje nadzieję na dobry wynik za czwarty kwartał * restrukturyzacja w Grupie Kapitałowej * dobre perspektywy segmentu własnych marek profesjonalnych
Krzysztof Kozieł BM BGŻ Farmacol * dwukrotny wzrost zachorowań na grypę i przeziębienie w sezonie epidemicznym 2012/13, co daje nadzieję na dobry wynik za czwarty kwartał * niewielkie zadłużenie * 260 mln zł gotówki, które mogłyby być wypłacone w formie dywidendy
Łukasz Rosiński Infinity8 ABC Data * jeden z liderów rynku dystrybucji sprzętu IT w Polsce * najtaniej wyceniany wśród polskich dystrybutorów (Action, AB SA), cena do zysku netto 6, cena do wartości księgowej 1 * poprawa wyników finansowych po trzech kwartałach 2012 roku * w pierwszym kwartale 2013 roku przedstawiona zostanie nowa strategia, która będzie opierała się na poszerzeniu aktywności w kanale online * ABC Data wypłaca dywidendę i zapowiada jej utrzymanie w przyszłości * spółka zapowiedziała także powiększenie portfolio produktów o konsole i gry wideo
Łukasz Rosiński Infinity8 Gant * sentyment do deweloperów powinien się powoli poprawiać * mocny spadek kursu po spekulacjach na temat zagrożonej płynności i wypłacalności spółki * w grudniu Gant podpisał umowę z węgierską firmą Futureal (wartość inwestycji zrealizowanych przez Grupę przekracza 600 mln euro). Na jej podstawie, partner zainwestuje do 42 mln złotych w projekty deweloperskie realizowane przez Ganta. Obejmie również 5 proc. akcji po 3,5 złotego * w pierwszym kwartale 2013 roku spółka oddaje projekt Odra Tower we Wrocławiu (240 mieszkań)
Sebastian Trojanowski Noble Securities Budimex * mimo sporej niepopularności branży budowlanej w minionym roku, rynek zdyskontował już dużą porcję pesymizmu (spadki przychodów i marż) * Budimex jest spółką stosunkowo „zdrową” na tle sektora, co stawia go jako kandydata do bycia pionierem ewentualnej zwyżki w tej branży * spółka od września jest w trendzie wzrostowym, a dodatkowo w grudniu udało się przełamać kilkunastomiesięczną linię trendu spadkowego
Sebastian Trojanowski Noble Securities CD Projekt Red * rynek dobrze przyjął m.in. solidne wyniki za trzeci kwartał, czy też uruchomienie nowej platformy cyfrowej, co uwidoczniło się w dynamicznej zwyżce trwającej od września * ostatnio kurs wszedł w korektę sięgającej linii trendu wzrostowego, lecz ma ona charakter techniczny i może skłaniać do zakupu przy dość atrakcyjnym poziomie cenowym
Czytaj więcej w Money.pl
Belka ma prezent dla zadłużonych Polaków. Nawet 50 złotych miesięcznie Dziś zapadnie decyzja, którą odczuje kilka milionów Polaków.
Hossa zawita na dłużej na GPW. WIG20 dojdzie do... Z analizy Money.pl dowiedz się, na jakie wzrosty mogą liczyć inwestorzy w Warszawie w nowym roku.
Nowy program rządu. Eksperci: 40 mld złotych pójdzie w błoto? Rząd Donalda Tuska będzie mógł pożyczać miliardy bez konsekwencji dla budżetu.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Do końca lutego czeka nas dyskusja w Kongresie na temat limitu zadłużenia, co z pewnością będzie generować nerwowość na rynku, wspieraną pesymistycznymi komunikatami agencji ratingowych. W centrum wydarzeń są kwartalne wyniki w USA, a z tych szczególną uwagę przywiązuje się do wyników sektora finansowego, który był liderem zeszłorocznych wzrostów w gronie spółek z S&P 500. Sezon wyników należy bezpośrednio łączyć z danymi makro, które będą pokazywać wpływ obaw o „klif fiskalny” na koniunkturę za oceanem. Może się okazać, że rynek nie docenił wpływu tychże obaw na oczekiwania konsumentów i przedsiębiorców, co z pewnością wymusiłoby ujemne dostosowanie na rynku akcji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)