Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w RPP. Jerzy Osiatyński zastąpi Zytę Gilowską

0
Podziel się:

"Jego nominacja wnosi pewien spokój".

Zmiany w RPP. Jerzy Osiatyński zastąpi Zytę Gilowską
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Prezydent Bronisław Komorowski powołał dziś prof. Jerzego Osiatyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Aktualizacja 13:13

W październiku prezydent odwołał Zytę Gilowską z Rady Polityki Pieniężnej, w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji.

- _ Obecność Jerzego Osiatyńskiego w Radzie Polityki Pieniężnej to wsparcie dla jej stabilności _ - powiedział Olgierd Dziekoński.

- _ Celem powołania pana Jerzego Osiatyńskiego jest zapewnienie z jednej strony profesjonalnego, posiadającego bardzo duże doświadczenie i cieszącego się powszechnym zaufaniem człowieka, który zapewni RPP konieczną stabilność i podtrzyma jej już dobrze ugruntowaną wiarygodność działania _ - dodał.

O wyborze Osiatyńskiego na członka RPP przesądziły jego wysokie kompetencje - dodaje minister Dziekoński.

- _ Zarówno duża wiedza, jak i umiejętność budowania swoistego rodzaju kompromisy wtedy, gdy jest on potrzebny. Rozmowa i dyskusja są zawsze charakterystyczne dla sposobu działania pana profesora Osiatyńskiego _ - powiedział Dziekoński.

Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, że nominacja profesora Jerzego Osiatyńskiego nie jest niespodzianką.

- _ Jego postać nie jest nowa i wydaje się, że wnosi pewnego rodzaju stabilność. Choć, z drugiej strony, znane są liczne przykłady, kiedy poglądy członków RPP ulegały sporym zmianom w momencie, gdy obejmowali tę funkcję _ - uważa Kwiecień.

W opinii jego opinii, profesor Jerzy Osiatyński będzie zwolennikiem luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski.

- _ Wydaje się, że profesor będzie wspierał tę politykę, którą prowadzi Rada w najbliższym czasie. Być może będzie też otwarty ewentualnie na obniżkę stóp procentowych, gdyby taki temat miał się pojawić, czego w stu procentach nie wykluczam _- dodaje Kwiecień.

Podobnego zdania jest główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga. - _ Zytę Gilowską, jedną z najbardziej chętnych do podwyżek stóp procentowych osób, zastępuje osoba, której poglądy z ostatnich wywiadów wskazują na wyraźnie odmienne podejście _ - uważa Reluga.

_ - Problemu z podziałem głosów w Radzie nie ma dzisiaj i to nie jest temat na najbliższe miesiące. Bo wydaje się, że tutaj jest pełna zgoda co do tego, że stopy będą stabilne jeszcze przez jakiś czas. I nowy członek chyba też się z tym zgadza. Natomiast pytanie jest: na jaki czas? I tutaj, w jednym z ostatnich wywiadów profesor Osiatyński zasugerował, że ten okres stabilnych stóp procentowych może się przedłużyć również o drugą połowę roku _ - dodaje główny analityk ekonomista BZ WBK.

Jerzy Osiatyński urodził się w Rydze 2 listopada 1941 r. W 1964 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W 1989 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Pracuje w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN; od 2007 r. jest przewodniczącym Rady Naukowej INE PAN. Od 2001 r. jest profesorem w Wyższej Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku Białej.

Prof. Osiatyński jest autorem wielu prac naukowych z dziedziny teorii ekonomii, finansów publicznych, historii doktryn ekonomicznych oraz transformacji gospodarki od centralnie planowanej do rynkowej. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Nowym Jorku (1990 r.).

W latach 1989-91 był ministrem - kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Zasiadał w wielu sejmowych komisjach i podkomisjach zajmujących się finansami publicznymi, integracją europejską, kontrolą publiczną, audytem oraz polityką ekonomiczną. Od 1992 r. do 1993 r. pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Hanny Suchockiej.

W latach 1995-2008 Jerzy Osiatyński pełnił funkcję konsultanta Banku Światowego oraz innych organizacji międzynarodowych i pozarządowych w dziedzinie transformacji gospodarczej. Od 2007 roku jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, od 2009 r. członkiem Komitetu Badań Ekonomicznych NBP, a od stycznia do 10 kwietnia 2010 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Od 2001 r. członek Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy premierze, a w latach 2004-2006 r. wiceprzewodniczący RSSG.

Od 12 października 2010 roku doradca społeczny prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)