Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Użytkowanie wieczyste przejdzie do historii. Premier Mateusz Morawiecki z nową obietnica dla 2,5 mln Polaków

119
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieje, że już wkrótce Sejm przyjmie ustawę, dzięki której możliwa będzie zamian użytkowania wieczystego na prawo pełnej własności. – Otwieramy taka możliwość dla 2,5 mln obywateli – zapowiedział.

Dni użytkowania wieczystego są już policzone. Premier Mateusz Morawiecki liczy na szybkie uchwalenie ustawy
Dni użytkowania wieczystego są już policzone. Premier Mateusz Morawiecki liczy na szybkie uchwalenie ustawy

Dni użytkowania wieczystego są już policzone. Premier Mateusz Morawiecki na nadzieję, że już wkrótce Sejm przyjmie ustawę, dzięki której możliwa będzie zamian użytkowania wieczystego na prawo pełnej własności. - Otwieramy taka możliwość dla 2,5 mln obywateli - zapowiedział.

Według Morawieckiego będzie to "krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach", które bardzo często musza podlegać różnym porządkom związanym z samorządami. Jego zdaniem dotychczas lokalne władze miały dużą swobodę w określaniu np. opłat. Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić - powiedział.

Premier nie wdawał się w szczegółu planu. W skrócie chodzi o to, żeby przekształcenie użytkowania we własność nie wiązało się z koniecznością opłat przez kolejne 60 - 70 lat, tylko aby ten okres skrócono do co najwyżej 20 lat. Użytkujący mogliby też spłacić należność jednorazowo.

Z mocy ustawy od przyszłego od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność. Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, do likwidacji idzie również przepis umożliwiający ustanawianie nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.

Projekt zakłada, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do zapłacenia należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat.

Zobacz także: Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

Rząd będzie też proponował bonifikaty na gruntach należących do Skarbu Państwa. - Ta bonifikata jest nawet w wysokości do 60 proc., a w jednostkach samorządu terytorialnego, czyli gminy, miasta na prawach powiatu - zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe - powiedział.

Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry".

W takim przypadku samorządy też będą mogły udzielać bonifikat, a w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

Z kolei wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń stwierdził, że zlikwidowanie użytkowania wieczystego to koniec "reliktu komunistycznego". Jego zdaniem państwo jest dobrze przygotowane do tej operacji. – Dziś rozwiązujemy wielki problem społeczny i zobowiązanie wobec tych wszystkich, którzy mają swoje domy i mieszkania na gruntach, które są w użytkowaniu wieczystym – powiedział.

Wiceminister ocenił, że sprawa może dotyczyć nawet 10 mln Polaków. - 2,5 mln użytkowników wieczystych, to pewnie z rodzinami jest blisko 10 mln Polaków, więc to ma naprawdę istotne znaczenie i dla społeczeństwa i dla gospodarki - mówił.

Dotychczasowa ustawa (z 29 lipca 2005 r) , w pewnych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Stąd konieczność zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
kowalski
6 lat temu
A jezeli blok stoi na terenach Spoldzielni Mieszkaniowej to jak? Moze to ktos wyjasnic.
Józef
6 lat temu
Podatek katastralny nadchodzi wielkimi krokami.
JL
6 lat temu
A moze by tak wybudowac mieszkania dla kilku milionow obywateli?Chyba za duzo roboty,lepij wyciac lasy aby tez zlikwidowac ten relikt po PRL.
czarno to wid...
6 lat temu
A zaraz potem likwidacja spółdzielni mieszkaniowych i przez 20 lat wykup mieszkań w ramach odrębnej własności czyli sznur na szyję dla większości emerytów i pracowników pracy najemnej. Brawo!
Lemon
6 lat temu
Teraz wykupi to po kawalku zagraniczny kapital... I znowu ulice beda nasze a kamienice niemiecki.
...
Następna strona