Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Prezes NBP chce większej władzy. Jest za połączeniem z KNF

12
Podziel się:

Według niego przyczyniłoby się to do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego.

Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP i RPP.
Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP i RPP. (Jacek Dominski/Reporter)

Adam Glapiński, szef NBP, wraca do pomysłu połączenia Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego. Według niego przyczyniłoby się to do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego.

Przewodniczący banku centralnego w środę wystąpił przed Sejmem. Przedstawił sprawozdanie z działalności NBP w 2017 roku. Przy tej okazji wyraził swoje zdanie na temat stabilności sektora finansowego, której miałoby sprzyjać połączenie NBP i KNF.

- Jak co roku zwracam uwagę, od pierwszego swojego wystąpienia, że zarządzanie kryzysowe i wspieranie stabilności finansowej uległoby istotnemu wzmocnieniu przez integrację nadzoru finansowego z Narodowym Bankiem Polskim. Połączenie KNF z NBP przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa finansowego w Polsce. Nie kwestionowana niezależność banku centralnego pozwoliłaby efektywnie sprawować funkcje nadzorcze - powiedział Glapiński.

Zwrócił uwagę na zmiany w zakresie własności w sektorze bankowym, który nastąpił w ubiegłym roku. Obecnie ponad połowa sektora znajduje się w polskich rękach.

Zobacz także: Były szef NBP prognozuje, kiedy "zaczniemy tęsknić do euro"

- Mam nadzieję, że powrót polskiego kapitału do sektora bankowego przyczyni się do dalszego wzmocnienia jego stabilności, a co za tym idzie - do rozwoju polskiej gospodarki - podsumował szef banku centralnego.

Już jako kandydat na prezesa NBP w 2016 roku Glapiński mówił, że NBP powinien ponownie sprawować nadzór nad systemem bankowym. Według niego, działanie na rzecz utrzymania stabilności systemu bankowego byłoby wtedy skuteczniejsze.

KNF powstała 19 września 2006 roku na mocy Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zastąpiła Komisję Nadzoru Bankowego, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
Aniczka
6 lat temu
To przecież PIS twierdziło, że efektywniejsza kontrola rynków finansowych będzie, kiedy zostanie skupiona w jednej instytucji i zrobili zamiast KNB, KPWiG oraz KNUiFE zrobiło KNF. No tak ale wtedy żył jeszcze Lech i w przeciwieństwie do swojego brata, nie pozwoliłby na sprzeniewierzenie się zasadom Konstytucji RP, żeby przed czasem wymienić Prezesa NBP ...
dual
6 lat temu
NBP to też bank i ktoś powinien mieć nad nim kontrolę jak nad innymi , bo inaczej to żaden nadzór finansowy tylko "towarzystwo wzajemnej adoracji" .
szybki
6 lat temu
Centralizacja nie zawsze jest wskazana. Zwłaszcza w państwie PiS-u.
cvq
6 lat temu
2,5 MLD stracili Polacy na lokatach i trzymaniu pieniedzy w bankach w 2017 roku . W tym będzie jeszcze więcej.
Karolina
6 lat temu
Niech Paździoch z NBP przestanie w końcu okradać Polaków próbujących coś oszczędzić, a rząd przestanie brać podatek od strat poniesionych na tym oszczędzaniu.