Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Orlen chwali się wydajnością swojego nowego bloku energetycznego. Prąd i ciepło dla 8 mln gospodarstw

4
Podziel się:

Gaz jest spalany w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko - podkreśla kontrolowany przez rząd koncern energetyczny.

Nowy blok gazowo-parowy w Płocku.
Nowy blok gazowo-parowy w Płocku. (PKN Orlen)

Wyprodukowana przez Orlen energia elektryczna i cieplna wystarczyłaby na zasilenie ok. 8 mln przeciętnych gospodarstw domowych - chwali się spółka na Twitterze. Orlen pod koniec czerwca uruchomił największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce.

Nowy blok gazowo-parowy powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Spółka zwraca uwagę, że to największa tego rodzaju elektrociepłownia w Polsce. Wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 62 proc. zapewnia najnowocześniejsza na świecie turbina gazowa typu "H"- podkreśla spółka.

Gaz jest spalany w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko - podkreśla kontrolowany przez rząd koncern energetyczny.

Orlen obecnie analizuje budowę szczytowego bloku gazowego w Płocku. - Rozważamy taką możliwość, mamy teren, prowadzimy analizy, ale decyzji jeszcze nie ma. Zdecyduje przede wszystkim opłacalność, weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne i ceny gazu - powiedział w środę dyrektor wykonawczy ds. energetyki Jarosław Dybowski.

Grupa Orlen ma także trzy inne bloki energetyczne w Polsce - we Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach. Oznacza to, że Koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,9 GWe i 6,1 GWt.

W ramach segmentu energetycznego Orlen myśli także o farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W marcu spółka ogłosiła przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu. W ramach posiadanej koncesji maksymalna moc farm to 1200 MW.

Orlen chce także inwestować w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. - W ciągu najbliższych lat chcemy mieć łącznie 150 ładowarek na naszych stacjach - powiedział Dybowski. Dodał też, że spółka pracuje nad pilotażowym projektem samowystarczalnych stacji benzynowych, w których wykorzystano by odnawialne źródła energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Ja Ro
6 lat temu
coś ostatnio cicho o " fantastycznej geotermii " złodzieja z Torunia
motto
6 lat temu
Baca z juhasem zjedli więcej owiec niż wilcy.
Piotr
6 lat temu
Mimo to, wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach gazowych jest najkosztowniejszym sposobem jej produkcji i tylko bardzo bogate kraje naftowe moga tak ja produkowac ( nie ufajcie ekspertyzom zlecanym przez inwestorow i producentow). Pozdr
gnix
6 lat temu
Sprawność 62% - to dużo . Coś ma więcej ?