Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Roaming w UE najniższy w historii

0
Podziel się:

Od dziś zapłacimy mniej za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą na terenie Unii Europejskiej.

Roaming w UE najniższy w historii
(sonymobile.com)

Od soboty zapłacimy mniej za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą na terenie Unii Europejskiej.

Niższe też będą opłaty za wysyłane smsy i za korzystanie z internetu w komórce. Stawi roamingowe spadają do najniższego pułapu w historii Unii. Za rok ich już w ogóle nie będzie.

Ustalone zostały maksymalne stawki roamingowe, ale każdy z operatorów będzie mógł indywidualnie zaproponować klientom niższe ceny.

W tym roku system dodatkowych opłat w Unii jest bardziej przejrzysty. To cena, którą płacimy w kraju i do niej doliczana jest stawka za poszczególne usługi. Dodatkowa opłata za minutę rozmowy z komórki za granicą wyniesienie 25 groszy, za wysłany sms - 10 groszy.

Tańsze też będzie korzystanie z internetu w komórce - dodatkowa opłata to 25 groszy za jeden 1 MB. Tak będzie do połowy czerwca przyszłego roku. Wtedy za rozmowy z telefonów komórkowych, czy wysyłane smsy za granicą na terenie Unii, zapłacimy taką samą cenę jak w Polsce.

Za nieco ponad rok telefonowanie w całej Unii Europejskiej będzie kosztować tyle samo, co w kraju.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Piotr Świtalski wyjaśnia, że po zniesieniu roamingu w pewnych okolicznościach operator będzie mógł jednak pobrać dodatkową opłatę. Chodzi o tak zwany permanentny roaming, czyli sytuację, w której obywatel jednego kraju kupuje kartę sim w innym, w którym usługi są tańsze i cały czas korzysta z usług telekomunikacyjnych w miejscu zamieszkania. Bruksela do końca tego roku przygotuje propozycje w tej sprawie.

Rozmówca IAR przypomina, że starania o likwidację roamingu trwają od wielu lat. Starania o obniżenie stawek telekomunikacyjnych zaczęły się w 2007 roku. Komisja Europejska za każdym razem konsultowała obniżki z państwami członkowskimi i uczestnikami rynku.

W przyszłym roku, mimo likwidacji roamingu, operator będzie mógł naliczyć dodatkową opłatę z jeszcze jednego powodu. Stanie się tak, jeżeli firma telekomunikacyjna udowodni, że poniesie stratę na połączeniach zagranicznych. Ewentualną decyzję o dodatkowej opłacie, będzie wymagała zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)