Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie sukcesywnie spadać wg analityków

0
Podziel się:
Stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie sukcesywnie spadać wg analityków

Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami była w marcu br. niższa niż w poprzednim miesiącu. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać już tylko dalszego spadku liczby osób pozostających bez pracy, uważają ekonomiści. Według nich, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec roku powinna spaść do poziomu co najmniej 9%.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec marca 2016 r. wyniosła 10%, czyli spadła o 0,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu ubiegłego miesiąca br. wyniosła 1 600,5 tys. wobec 1 652,7 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 860,6 tys. przed rokiem. Prognozy 12 ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 9,9% do 10%, przy średniej na poziomie 9,96%.

Zdaniem większości ekonomistów, w kolejnych miesiącach 2016 roku bezrobocie będzie już tylko niższe. Już w marcowych danych mogło zaważyć rozpoczęcie prac sezonowych zarówno w rolnictwie jak i budownictwie. Ekonomiści nie oczekują dynamicznych zmian, a raczej powolnego opadania i ten trend powinien utrzymać się już do końca roku. Ich zdanie na koniec 2016 r. stopa bezrobocia rejestrowanego powinna znaleźć się w okolicy 9%, a nawet tuż poniżej.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze cytaty z wypowiedzi ekonomistów:

"O ile na przeszkodzie nie staną nieprzewidziane okoliczności, stopa bezrobocia w Polsce już w czerwcu może spaść poniżej 9.0%, a na koniec roku ma szansę znaleźć się w okolicach 8.7%" - główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"Marzec powinien być ostatnim miesiącem z dwucyfrowym bezrobociem, jaki będziemy obserwować w tym roku. Najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy" - pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot.

"Generalnie trendy na krajowym rynku pracy wskazują na kontynuację stopniowej poprawy sytuacji, przy lekkim wzroście dynamiki zatrudnienia oraz dalszym spadku stopy bezrobocia, choć tempo tego spadku z miesiąca na miesiąc stopniowo słabnie" - analitycy BOŚ Banku.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi ekonomistów in extenso:

"Zgodnie z oczekiwaniami marzec przyniósł spadek stopy bezrobocia. Rozpoczęcie prac sezonowych w rolnictwie, sadownictwie i budownictwie miało w tym swój największy udział, ale również wcześniejsze w tym roku święta wielkanocne mogły przyczynić się do mniejszej liczby bezrobotnych. Kolejne miesiące będą zapewne upływać pod znakiem dalszego spadku bezrobocia, co oznacza że marcowy dwucyfrowy poziom bezrobocia był ostatnim w tym roku. O ile na przeszkodzie nie staną nieprzewidziane okoliczności, stopa bezrobocia w Polsce już w czerwcu może spaść poniżej 9.0%, a na koniec roku ma szansę znaleźć się w okolicach 8.7%" - główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"Dzisiejsze dane potwierdzają prognozy mówiące o coraz wolniejszym spadku stopy bezrobocia. W marcu bezrobocie było niższe niż przed rokiem o 1,5 pkt proc. dla porównania różnica pomiędzy lutym br., a lutym 2015 r. wynosiła 1,6 pkt proc., przed rokiem było to jeszcze całe 2,0 pkt proc. Spodziewamy się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie na koniec roku ok 9% wobec 9,8% na koniec 2015 r. W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować już tylko niższe poziomy bezrobocia. Od marca wyraźnie bowiem rośnie liczba ofert prac sezonowych w rolnictwie, sadownictwie czy budownictwie. Dzisiejsze dane o nowych zamówieniach w przemyśle nie wskazują na ryzyko mocnego spowolnienia koniunktury gospodarczej i stanowią pewną przeciwwagę dla ubiegłotygodniowych bardzo słabych danych o produkcji przemysłowej. W marcu nastąpił spadek nowych zamówień w przemyśle (do 17,4% r/r z 23,5% r/r w lutym), niemniej jednak w dalszym ciągu utrzymują się one na bardzo wysokim poziomie" - główny ekonomista Noble Option Rafał Sadoch.

"Generalnie trendy na krajowym rynku pracy wskazują na kontynuację stopniowej poprawy sytuacji, przy lekkim wzroście dynamiki zatrudnienia oraz dalszym spadku stopy bezrobocia, choć tempo tego spadku z miesiąca na miesiąc stopniowo słabnie. W ujęciu zmian rocznych stopa bezrobocia obniża się wolniej, dynamika bezrobotnych (choć wciąż ujemna) powoli rośnie. Przy wolniejszym spadku liczby bezrobotnych i stopie bezrobocia należy także wziąć pod uwagę utrzymujący się wpływ interwencji na rynku pracy na poprawę wskaźników rynku pracy. Generalnie można ocenić, że bieżący nieco wolniejszy spadek bezrobocia, nie jest niespójny z silniej poprawiającą się sytuacją w zakresie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Na trendy stopy bezrobocia w silnym stopniu wpływają właśnie interwencje, których silny wzrost w l. 2014 - 2015 istotnie poprawił wyniki stopy bezrobocia, stąd obecnie potencjał dla poprawy wskaźników jest mniejszy. W ujęciu zmian uśrednionych, po marcu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych cały czas
obniża się w skali roku, jednocześnie rośnie liczba wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy (przy spadku liczby wyrejestrowanych ogółem). Wzrost (roczny) liczby wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy w lutym to ponownie efekt wyraźnego wzrostu dynamiki wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy subsydiowanej, przy rocznym spadku liczby wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy niesubsydiowanej. Podsumowując można wskazać na utrzymujący się lekko pozytywny wpływ na krajowy rynek pracy czynników o charakterze cyklicznym oraz jednocześnie dodatkowy efekt interwencji publicznych, które zwiększały oraz nadal wzmacniają tempo tej poprawy. Biorąc pod uwagę wolniejsze tempo spadku stopy bezrobocia oczekujemy, że na koniec 2016 r. stopa bezrobocia obniży się w okolice poziomu 9,0%, głównym czynnikiem ryzyka (po stronie ewentualnego silniejszego spadku stopy bezrobocia) pozostaje cały czas skala interwencji na rynku pracy" - analitycy BOŚ Banku.

"Marzec powinien być ostatnim miesiącem z dwucyfrowym bezrobociem, jaki będziemy obserwować w tym roku. Najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy. Wchodzimy okres wiosenny, a zaraz potem letni, które są najbardziej aktywne, jeśli chodzi o ilość dostępnej pracy. W tym okresie wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają takie branże jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, czy rolnictwo i dają dodatkowe miejsca pracy. W marcu pracodawcy zgłosili 138,6 tys. nowych miejsc pracy i oznacza to wzrost w stosunku do lutego o 6,5%. To kolejne potwierdzenie jak dobra koniunktura wpływa na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednak z badań wynika, że pracodawcy mają coraz większe problemy z obsadzaniem tych wakatów. 1/3 firm deklaruje, że ma trudności z ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na rynku pracy. [...] Według Eurostatu, w Polsce bezrobocie w lutym br. wyniosło 6,8 proc., co oznacza spadek o 1,2 pp. w ciągu roku. Uplasowaliśmy się na 12. miejscu
spośród krajów członkowskich i jednocześnie znaleźliśmy się wśród większości krajów UE, w których spadł odsetek ludzi bez pracy. W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej mamy do czynienia z umacnianiem się rynku pracownika. W Czechach i na Węgrzech notowane są jeszcze niższe poziomy bezrobocia niż Polsce - odpowiednio 4,5% i 5,9%. Na tle średniej unijnej, wynoszącej 10,3%, to bardzo dobre wskaźniki, które są lepsze nawet niż te osiągane w strefie Euro (8,9%). To znak, że w całym naszym regionie pojawił się wzmożony popyt na pracowników, ale w wielu miejscach brakuje odpowiednich zasobów ludzkich. Jest to spowodowane m.in. długotrwałymi procesami emigracyjnymi" - pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)