Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB o prawie 4 procent, a zadłużenie? Rząd podał nowe prognozy dla Polski

0
Podziel się:

Aktualizacja Programu Konwergencji w wersji na 2016 (APK 2016) przewiduje, że w przyszłym roku deficyt finansów publicznych wyniesie 2,86 proc. PKB, a wzrost PKB - 3,9 proc. - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Finansów.

Na zdjęciu minister finansów Paweł Szałamacha
Na zdjęciu minister finansów Paweł Szałamacha (STANISLAW KOWALCZUK/EastNews)

Aktualizacja Programu Konwergencji w wersji na 2016 przewiduje, że w przyszłym roku deficyt finansów publicznych wyniesie 2,86 proc. PKB, a wzrost PKB - 3,9 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

MF podało, że przekazało Aktualizację Programu Konwergencji w wersji na 2016 rok (APK 2016) pod obrady Komitetu Europejskiego Rady Ministrów.

"Dokument przewiduje wzrost PKB w 2017 r. na poziomie 3,9 proc., co oznacza, że wartość nominalnego Produktu Krajowego Polski osiągnie 1,96 bln złotych. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,86 proc. PKB w 2017 r. Tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w kolejnych latach i wyniesie 4,0 proc. w 2018 i 4,1 proc. w 2019 r." - napisano.

Zgodnie z informacjami MF rząd ma się zająć omówieniem APK w przyszłym tygodniu.

GUS poinformował we wtorek, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r. wyniósł 2,6 proc. PKB wobec 3,3 proc. PKB w 2014 r., a dług sektora finansów publicznych w 2015 r. wyniósł 51,3 proc. PKB, wobec 50,5 proc. PKB w 2014 roku. Z danych GUS wynika, że w wartościach nominalnych deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 46 mld 666 mln zł, zaś dług sektora finansów publicznych sięgnął 917 mld 772 mln zł.

W ubiegłym tygodniu sejmowe komisje finansów, gospodarki i rozwoju zapoznały się z informacją MF na temat tegorocznej APK. Wynika z niej, że rząd pozostaje zorientowany na osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego, czyli deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB.

W informacji zapisano, że priorytetowym celem rządu jest wspieranie inkluzywnego wzrostu gospodarczego przy prowadzeniu polityki budżetowej w ramach ograniczeń wynikających z prawa krajowego i unijnego, takich jak w szczególności stabilizująca reguła wydatkowa oraz limit 3 proc. PKB dla deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych.

"Nowe rozwiązania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w sposób, który nie naruszy stabilności finansów publicznych, stanowiącej niezbędny warunek dla stabilności makroekonomicznej i, w konsekwencji, długofalowego wzrostu gospodarczego. Przestrzeń fiskalną dla wspierania inkluzywnego wzrostu zapewni poprawa ściągalności należnych podatków" - napisano.

W informacji podano, że kierunki rozwoju gospodarczego Polski na najbliższe lata wskazuje "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przyjęty przez Radę Ministrów 16 lutego 2016 r.

Zaznaczono, że APK będzie odzwierciedlała determinację rządu, by ograniczać nierównowagę finansów publicznych w sposób niezagrażający średniookresowym perspektywom rozwoju kraju oraz sprzyjający włączeniu społecznemu.

Zgodnie z harmonogramem dalszych prac nad Program konwergencji - Aktualizacja 2016 na 26 kwietnia planowane jest przyjęcie przez rząd Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2016-2019, zawierającego Program konwergencji - aktualizacja 2016. Do 30 kwietnia planowane jest przekazanie go do KE i Rady UE.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)