Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o obrocie gruntami rolnymi to mina? Może łamać ustalenia traktatu z UE

0
Podziel się:

Wstępując do UE Polska wynegocjowała 12-letni okres przejściowy dla zagranicznych nabywców ziemi rolnej. Kończy się on 1 maja br. Polska zobowiązała się, że po tym okresie obywatele UE nie będą traktowani w sposób mniej korzystny niż byli w dniu podpisania traktatu o akcesji.

Ustawa o obrocie gruntami rolnymi to mina? Może łamać ustalenia traktatu z UE
(Bartosz Wawryszuk)

Nowa ustawa o obrocie gruntami rolnymi złamie ustalenia traktatu akcesyjnego z UE. Jej wejście w życie może skończyć się obcięciem dotacji - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Wstępując do UE Polska wynegocjowała 12-letni okres przejściowy dla zagranicznych nabywców ziemi rolnej. Kończy się on 1 maja br. Polska zobowiązała się też, że po tym okresie obywatele Unii "w żadnym przypadku" nie będą traktowani w sposób mniej korzystny niż byli w dniu podpisania traktatu o przystąpieniu.

Tymczasem rządowa ustawa o sprzedaży państwowej ziemi rolnej łamie te ustalenia.

Uniemożliwia m.in. sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat, wprowadza generalną zasadę, że nabywcą ziemi rolnej będzie mógł być rolnik indywidualny oraz uzależnia sprzedaż prywatnych gruntów nierolniczych od zgody prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)