Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii odbija się na rodzinach

0
Podziel się:

Gorzej niż w kraju nad Morzem Śródziemnym jest tylko w Polsce, Bułgarii i na Litwie.

Policja pacyfikuje protestujących przeciwko cięciom w edukacji<br>
Policja pacyfikuje protestujących przeciwko cięciom w edukacji<br> (PAP/EPA/KOTE RODRIGO)

_ Hiszpańskie rodziny zbankrutowały _ - to tytuł raportu Instytutu Polityki Rodzinnej. Jego autorzy twierdzą, że na złą sytuację hiszpańskich rodzin wpływa nie tylko kryzys ale też brak polityki prorodzinnej.

Żeby dostać pomoc, jaką dostaje niemiecka rodzina z dwojgiem dzieci, hiszpańska musiałaby mieć ich 15. W Luksemburgu, rodzina dostaje na każde dziecko 216 euro miesięcznie, w Niemczech - 184 euro.W Hiszpanii kwota ta wynosi 25 euro, żeby jednak dostać te pieniądze nie można zarabiać więcej niż 1000 euro miesięcznie.

W Europie wielkość pomocy rodzinnej jest co roku rewaloryzowana. W Hiszpanii nie przeprowadzono waloryzacji od 13 lat. Instytut Polityki Rodzinnej twierdzi, że teraz, w czasach kryzysu, pomoc prorodzinna jest wyjątkowo potrzebna. _ Czas aby politykę zmieniły Ministerstwo Pracy oraz administracje lokalne. Czas wziąć przykład z Europy _ - zachęca rzecznik Intytutu Maria Mateu.

Autorzy raportu twierdzą, że tylko trzy europejskie państwa mają gorszą politykę prorodzinną od Hiszpanii. Ich zdaniem są nimi: Polska, Bułgaria i Litwa.

Hiszpania protestuje

Tydzień temu, dziesiątki tysięcy ludzi przeszły ulicami hiszpańskich miast, by zaprotestować przeciwko olbrzymiemu bezrobociu, spowodowanemu zdaniem demonstrantów niewłaściwą polityką gospodarczą rządu.

Oburzenie manifestantów budzą też skandale korupcyjne, w tym jeden dotyczący hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m216226.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;premier;rajoy;zapowiada;walke;z;korupcja;i;bezrobociem,80,0,1254992.html) *Hiszpanii grozi ruina. Rząd rozpoczyna walkę * Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym. Wiece przeprowadzono w Madrycie i 60 innych miastach. Wśród ponad 150 organizatorów są związki zawodowe reprezentujące sektor budowlany czy motoryzacyjny, a także policję i służbę zdrowia.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii sięga 26 proc., a gospodarka pogrąża się w drugiej od trzech lat recesji. Wielu ludzi młodych i wykwalifikowanych specjalistów decyduje się opuścić kraj i szukać pracy na emigracji.

Zdaniem związkowców większość mieszkańców Hiszpanii nie zgadza się z prowadzoną przez rząd polityką oszczędności, która ich zdaniem prowadzi wielu ludzi do ubóstwa i jest sprzeczna z zasadami demokracji.

Hiszpania wprowadza rygorystyczne środki oszczędnościowe, które mają pomóc jej uniknąć pożyczki ratunkowej i zredukować deficyt budżetowy do poziomu wymaganego przez Brukselę. Zakrojony na szeroką skalę program oszczędności ma przynieść 150 miliardów euro w latach 2012-2014. W bieżącym roku oszczędności mają sięgnąć 39 miliardów euro, co może skomplikować wysiłki na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
50 manifestacji jednocześnie. Już dziś _ Przeciwko bezrobociu, za odnową demokracji _ - pod takim hasłem będą demonstrować protestujący.
Hiszpanii grozi ruina. Rząd rozpoczyna walkę Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym.
Mieszkańcy UE radzą sobie lepiej niż rządy, ale jak długo? Co stanie się, gdy ministrowie finansów sięgną do portfeli obywateli państw najbardziej odpornych na kryzys? Czytaj opinie ekspertów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)