Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacje Sorosa to w Rosji "organizacje niepożądane"

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna FR uznała za organizacje niepożądane na ziemi rosyjskiej Fundację Społeczeństwo Otwarte (Open Society Foundations) i Fundację Wsparcie (OSI Assistance Foundation). Obie należą do Fundacji Sorosa - piszą w poniedziałek rosyjskie media.

Fundacje Sorosa to w Rosji "organizacje niepożądane"
(Wikimedia/World Economic Forum/ CC SA-2.0)

Powołują się na rzeczniczkę Prokuratury Generalnej Marinę Gridniewą.

- Ustalono, że działalność Fundacji Społeczeństwo Otwarte i Instytutu Społeczeństwo Otwarte Fundacja Wsparcie stanowi zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej i bezpieczeństwa państwa - poinformowała Gridniewa.

Oświadczyła, że decyzję prokuratury skierowano do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu włączenia organizacji, których dotyczy, do listy tych zagranicznych i międzynarodowych podmiotów, których działanie uznano za niepożądane w Rosji.

Wyjaśniła, że decyzję podjęto w związku z wnioskiem Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, skierowanym do prokuratora generalnego, szefa rosyjskiego MSZ i szefa Ministerstwa Sprawiedliwości o sprawdzenie organizacji wpisanych na tak zwaną patriotyczną listę. Listę zatwierdzono na podstawie postanowienia Rady Federacji w lipcu bieżącego roku. Na liście, która nie ma wiążącej mocy prawnej, znalazło się kilka amerykańskich NGOs (organizacji pozarządowych), w tym i Fundacja Sorosa - sieć międzynarodowych organizacji charytatywnych, założonych przez znanego amerykańskiego finansistę i filantropa George'a Sorosa. Na czarnej liście znalazły się też dwie polskie organizacje: Fundacja Edukacja dla Demokracji i Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne.

Wcześniej, w maju, przyjęto ustawę pozwalającą władzom Rosji uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej w przypadku, gdy "stwarzają zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa". Ustawa stanowi, że decyzję w sprawie uznania działalności organizacji za niepożądaną podejmuje prokurator generalny lub jego zastępca po uzgodnieniu z MSZ Rosji.

Organizacje wchodzące w skład Fundacji Sorosa działają w ponad 30 państwach.

Zobacz także: Zobacz także: Rośnie liczba cybernapadów na internetowe konta bankowe #dziejesiewbiznesie
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)