Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w regulaminie Sejmu w sprawie uchwał okolicznościowych

0
Podziel się:

Uniknięcie sporów politycznych wokół uchwał okolicznościowych będzie miała na celu zmiana w regulaminie Sejmu.

Zmiany w regulaminie Sejmu w sprawie uchwał okolicznościowych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Uniknięcie sporów politycznych wokół uchwał okolicznościowych będzie miała na celu zmiana w regulaminie Sejmu. Obecnie kontrowersje wśród posłów wzbudza projekt uchwały upamiętniającej 120. rocznicę założenia Polskiej Partii Socjalistycznej.

Projekt zmian w regulaminie Sejmu przygotują członkowie prezydiów sejmowych komisji: kultury oraz regulaminowej. Zadecydowali o tym w czwartek posłowie obu komisji na wspólnym posiedzeniu.

Inicjatorką zmian jest przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). W jej ocenie, posłowie podejmują zbyt wiele uchwał okolicznościowych, a polityczne spory, których są one przedmiotem, obniżają rangę inicjatywy parlamentu. _ Zamiast z powagą oddać komuś cześć i upamiętnić, często się sprzeczamy, wymieniamy niezbyt eleganckie słowa _ - mówiła na czwartkowym posiedzeniu.

Przewodnicząca komisji nawiązała do debaty w Sejmie nad projektem uchwały upamiętniającej 120. rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej. Komisja kultury zaproponowała izbie jednolity tekst opracowany na podstawie dwóch projektów autorstwa PiS i SLD. Przedmiotem sporu na forum parlamentu stał się fragment zdania mówiącego, że po wojnie _ wielu przywódców i działaczy PPS ówczesne władze skazały na długoletnie więzienie _. Część posłów proponowała, aby do stwierdzenia _ ówczesne władze _ dołączyć przymiotnik _ komunistyczne _, część - _ niedemokratyczne _. W piątek posłowie będą głosować nad obiema propozycjami.

_ - Identyczny tryb podejmowania wszystkich uchwał wychodzących z Sejmu jest błędny, bo czym innym jest uchwała okolicznościowa, a czym innym uchwała związana z procesem legislacyjnym. Uchwała okolicznościowa powinna mieć swój wydźwięk i wymiar _ - przekonywała Śledzińska-Katarasińska. Chciałaby, aby uchwały okolicznościowe były podejmowane z inicjatywy Prezydium Sejmu, bo wtedy, zgodnie ze zwyczajem, uchwały są podejmowane przez aklamację, bez dyskusji nad ich tekstem.

Z kolei zastępca przewodniczącej komisji kultury Jerzy Fedorowicz (PO) postulował ograniczenie liczby podejmowanych uchwał okolicznościowych. Zwrócił uwagę, że większość projektów uchwał trafia do komisji kultury, której członkowie nie zawsze mają kompetencje, aby właściwie ocenić ich tekst.

Od 1989 r. posłowie podjęli kilkaset uchwał okolicznościowych. Najbardziej znaczącą aktywność wykazali posłowie VI kadencji Sejmu, w latach 2007-2011 podjęli 77 uchwał.

Najwięcej uchwał było związanych z Janem Pawłem II, obchodzono pierwsze trzy rocznice jego śmierci, 10. rocznicę wystąpienia w polskim parlamencie oraz 20., 25. i 30. rocznicę objęcia pontyfikatu.

Sejm podejmuje też uchwały upamiętniające rocznice _ nieokrągłe _. Uchwały podejmowano m.in. z okazji 26. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego czy 47. rocznicy śmierci rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Przyjęcie tej uchwały związane było z ukazaniem się kontrowersyjnej książki Jana T. Grossa i Ireny Grudzińskiej _ Złote żniwa _, której autorzy napisali o udziale Polaków w Holokauście, stawiając tezę, że skala polskich zbrodni na Żydach była większa niż udzielana im pomoc.

Zapowiedziana zmiana nie będzie pierwszą dotyczącą uchwał okolicznościowych w sejmowym regulaminie. Zgodnie ze zmianą wprowadzoną w 2009 r. posłowie mogą podjąć maksymalnie trzy uchwały ustanawiające dany rok rokiem osoby albo wydarzenia. _ To ograniczenie wynikało z wcześniejszej praktyki, kiedy się okazało, że nastąpiła inflacja patronatów _ - mówiła przewodnicząca komisji kultury. W jej opinii taka uchwała powinna wiązać się z przedsięwzięciami kulturalnymi popularyzującymi dokonania patrona lub wydarzenie. Patronami 2013 r. decyzją Sejmu są: poeta Julian Tuwim, kompozytor Witold Lutosławski i chemik Jan Czochralski.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko w tym opozycja zgadza się z rządem Muszą opiniować każdy projekt, który przechodzi przez Sejm pod kątem jego zgodności z prawem Unii Europejskiej i nie mają możliwości przykładać się do analiz.
Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Sąd powinien zwrócić opłatę sądową zawsze, gdy po rozpatrzeniu skargi uchyli orzeczenie referendarza, a nie tylko wtedy, gdy stwierdzi, że referendarz dopuścił się oczywistego naruszenia prawa.
Pięć godzin będą debatować nad Glińskim Już dziś po południu odbędzie się debata nad wnioskiem klubu PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)